Kto skrytykuje krytyków

Kto skrytykuje krytyków – znakomity artykuł Szczepana Twardocha o braku etyki zawodowej krytyków literackich. Wypisz wymaluj, jak w teatrze.

Wielokrotnie pisałem o korupcji, nepotyzmie i kolesiostwu wśród krytyków teatralnych, gdzie panuje zamknięty obieg festiwalowy i rączką rączkę myje wśród pseudorecenzentów, którzy ogłaszają “dzieła” swoich kolegów, mocodawców, kochanków, albo innych dupowłazów, jako wybitne i często zadawałem to samo pytanie: kto skrytykuje krytyków?

Dlatego cieszę się, że Pan Twardoch podjął ten temat, wśród krytyki literackiej, bo widać, że tę branżę toczy ten sam robak zgnilizny, jak w teatrze.

 

Kto skrytykuje krytyków

 

Kto skrytykuje krytyków? [FELIETON]

Szanowni Państwo, dzisiaj będzie nudny felieton, nudny i wsobny, bo branżowy, o pisarzach i krytykach, na dodatek załatwiający sprawy prywatne, jeśli więc w ogóle nie interesuje Państwa tak zwane życie literackie, ponieważ mają państwo swoje własne i prawdziwe, to proszę dalej nie czytać, nie warto.

Do napisania tegoż nudnego felietonu zainspirował mnie pewien poeta, Marcin Sendecki, dorabiający sobie pisaniem wstępniaków w magazynie “Książki”. Sendecki postanowił mnie w tym wstępniaku zaczepić, oświadczając uroczyście, że akurat w tym numerze nie będą o mnie pisać, ponieważ piszę felietony do Onetu i te felietony się Sendeckiemu nie podobają, a ich pisanie mógłby zrozumieć tylko w sytuacji, w której przymierałbym głodem. >>>>>>>>> Profil Szczepana Twardocha na Facebooku >>>>>>>>>>

W innej sytuacji oczywiście pękłoby mi serce. Kiedyś okładka, dyskusje, recenzje, a dziś nie tylko nie chcą pisać, ale na dodatek nawet piszą o tym, że nie napiszą? Siedziałbym więc w kącie i szlochał przez tydzień, ale teraz nawet się ucieszyłem, bo złożyło się przez przypadek tak, że akurat w tym numerze magazynu “Książki” powstała lista 10 książek roku 2017 (jak rozumiem niecałych 11 miesięcy tego roku), na której szczycie samym, na stosiku, leży nowa powieść Ignacego Karpowicza.

No i niby nic, ale w gremium wybierającym te książki, znajduje się Juliusz Kurkiewicz, partner życiowy Ignacego Karpowicza, który zresztą o swoim uczuciu do Juliusza Kurkiewicza mówi chętnie i publicznie.

No i powstaje tutaj sytuacja poniekąd niezręczna.

Oczywiście, magazyn “Książki” to prywatna inicjatywa i redaktorzy tegoż mogą na liście 10 książek roku 2017 umieścić co im się tylko podoba, chociażby wyłącznie dzieła własne, krewnych i powinowatych, ale nie da się ukryć, że w takiej sytuacji można w oczach czytelników stracić nieco na wiarygodności. A nawet zupełnie.

Może panowie Kurkiewicz i Karpowicz założyli, że sprawa nieco przycichła od momentu, w którym Kinga Dunin przymusowo obu ich wyautowała, pisząc o ich związku w kontekście Karpowicza nominacji do nagrody Nike, której Kurkiewicz był wtedy sekretarzem. Może tak założyli, ale okazało się, że branża jest pamiętliwa, i moja literacka bańka na Facebooku zawrzała od szyderstw i złośliwości. Do których niespecjalnie chce mi się przyłączać, bo już się wszyscy wyzłośliwili jak trzeba, a adresaci tych złośliwości, jeśli są dojrzali emocjonalnie, mogą po prostu wzruszyć ramionami i ciągnąć swój wózek dalej, co ich w końcu obchodzi to, że ktoś tam coś wrednego o nich napisał? Sam zawsze przyjmuję taką strategię w obliczu internetowych złośliwości, bo, jak to się mówiło w mojej podstawówce, w sumie co mnie to?

Chciałem się jednak tutaj na moment zastanowić nad relacjami pisarza, krytyka, recenzenta. Relacje te niczym nie są uregulowane, więc wszyscy chętnie mówią o tym, jakie zachowanie jest przyzwoite, a jakie nieprzyzwoite, bo każdy ma inną tej przyzwoitości definicję, co jest oczywiście bardzo wygodne, gdyż dzięki temu każdy może czuć się jedynym przyzwoitym człowiekiem w świecie ludzi skandalicznie nieprzyzwoitych.

Ja oczywiście mam tak samo. Moja definicja przyzwoitości w relacjach literacko-krytycznych zakłada na przykład, iż jako czynnemu pisarzowi nie wypada mi krytykować książek kolegów po piórze. Na co miałbym czasem ochotę, gdyż większość z nich uważam za nieudolnych, leniwych i tchórzliwych hochsztaplerów, jednak wydaje mi się, iż pisząc publicznie to, co o ich dziełach myślę, narażałbym się na podejrzenie, że po prostu usiłuję zwalczać konkurencję.

Więc nie piszę. Czasem zdarzy mi się jakąś książkę polecić, jeśli akurat mnie zachwyciła, gdyż w takim przypadku trudno dopatrzyć się intencji nieuczciwych. Przy tym, kiedy polecam książki przyjaciół, to jeszcze na dodatek nadmieniam, że z autorami tychże łączy mnie przyjacielska właśnie relacja, dla całkowitej jasności. Taki jestem szlachetny.

Ale czy moja definicja przyzwoitości musi być uniwersalna? Nie podziela jej na przykład pisarz Jacek Dehnel, którego historyczna powieść kryminalna ukazała się mniej więcej równolegle z moim “Królem” i który po pewnym czasie od obu premier napisał na temat tegoż “Króla” krytyczną notkę na tak zwanym portalu społecznościowym, ale wiadomo, że chodzi o fejsa.

Ktoś nieżyczliwy pisarzowi Dehnelowi mógłby oczywiście powiedzieć, iż pisarza Dehnela zirytowało komercyjne powodzenie mojej powieści i tak postanowił się odegrać, ale dlaczego od razu przyjmować tak nieżyczliwą interpretację?

Cóż z tego, że w mojej definicji przyzwoitości takie działanie się nie mieści? Cóż z tego, że sam się uczyniłem wobec takich ataków bezradnym, bo przecież nie tylko nie odpowiem pięknym za nadobne, ale na dodatek nawet nie wdam się w merytoryczną dyskusje, bo uważam, że nie ma nic śmieszniejszego niż pisarz broniący własnej książki, polemizujący z recenzjami, nawet najbardziej nieuczciwymi.

Postanowiłem więc nie absolutyzować mojej definicji przyzwoitości.

Sendecki wcale nie musi być poetą sfrustrowanym tym, że żyje w kraju, w którym nikt nie czyta poezji, wszyscy tylko te grube powieści – wszyscy oczywiście w zakresie tych, którzy w ogóle czytają. Po prostu może mu się nie podobają moje felietony i to tak bardzo, że nie tylko postanawia o nich nie pisać, ale postanawia wręcz napisać o tym, że o nich nie napisze. Może jego docinki na temat mojego materialnego statusu to wcale nie zazdrość, może Sendecki naprawdę się martwi, czy głoduję? Nie trzeba zawsze zakładać najgorszego przecież.

Jacek Dehnel wcale nie musi być nieprzyzwoity. Dlaczego od razu zakładać, że krytykuje powieść kolegi po piórze z nieczystych intencji? Może to jest po prostu chujowa powieść, a Dehnel chciał, aby w końcu ktoś to zauważył, nawet jeśli musi być głosem wołającym na puszczy, czyli pustyni. W końcu w literaturze nie ma demokracji ani plebiscytów. Ktoś musi powiedzieć, że król jest nagi. W pełni popieram taką odważną postawę.

To nic takiego, że Kurkiewicz z Karpowiczem tak bardzo się kochają, że Kurkiewicz bez poczucia obciachu umieszcza powieść swego wybranka na wiadomej liście. To nic. Miłość jest piękna, powieść Karpowicza na pewno również jest piękna i jak najbardziej zasługuje na wszelkie laury, których mu szczerze życzę.

Nie myślmy już o sobie źle. Kochajmy się.

Tym optymistycznym akcentem kończę i pozdrawiam wszystkich najserdeczniej.

Leave a Reply