Kryminał skandynawski

Dzisiaj chciałbym Wam polecić znakomity kryminał skandynawski, jakim jest książka Monsa Kallentofta, “Duchy Wiatru”.

kryminał skandynawskiUwielbiam kryminał w jego skandynawskim wydaniu i jest to w zasadzie jedyna literatura oprócz dramaturgii jaką czytam.

Doskonale czyści mi głowę po całym dniu w teatrze, trenuje wyczucie dramaturgiczne i logiczne myślenie, ale przede wszystkim, oprócz kryminalnej intrygi, jak żaden inny gatunek używa intrygi jedynie, jako pretekst, aby przyjrzeć się społeczeństwu i zjawiskom społeczno-socjalnym.

Cała Skandynawska Szkoła Kryminału bazuje na książkach Sjöwall i Wahlöö z lat 60tych, którzy stosowali powieść kryminalną jako skalpel odsłaniający ideologiczne zubożenie i moralną wątpliwość tak zwanego państwa dobrobytu typu burżuazyjnego.

Wszyscy od Mankella, po Larssona są dokładnie spadkobiercami tego sposobu pisania.

Mons Kallentoft nie stanowi tu wyjątku i napisał on szereg powieści dokładnie w tym duchu. Każdy jego kryminał jest podszyty wnikliwą analizą społeczeństwa, które go otacza.

Ale wyjątkowo widać to w jego ostatnim kryminale pt. “Duchy Wiatru”, w której obnaża skutki prywatyzacji mienia państwowego, a w szczególności służby zdrowia.

Od czasu do czasu spotykam się z poglądem (skądinąd bardzo inteligentnych ludzi), którzy twierdzą, że prywatyzacja służby zdrowia w Polsce, jest jedynym sposobem, aby ją uzdrowić.

O tym, jakim trzeba być człowiekiem, by patrzeć na chorego lub niepełnosprawnego jak na produkt w systemie logistycznym i czym skutkuje wyprzedaż wspólnej własności wszystkich obywateli, jaką jest służba zdrowia, oprócz znakomitej intrygi sensacyjnej traktuje właśnie ten kryminał i z całego serca polecam go wszystkim, ale przede wszystkim właśnie tym ludziom, którym idea prywatyzacji wydaje się bliska.

Amen.

Sjöwall i Wahlöö

Sjöwall i Wahlöö – szwedzka para pisarska – Maj Sjöwall i Per Wahlöö, uważani za klasyków literatury kryminalnej.

więcej na:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sj%C3%B6wall_i_Wahl%C3%B6%C3%B6

Mons Kallentoft

Mons Erik Ingemar Kallentoft (ur. 15 kwietnia 1968 we Vreta Kloster w Östergötland) – szwedzki pisarz i dziennikarz.

Biografia

Wychowywał się w Ljungsbro w pobliżu Linköpingu. Pracował jako dziennikarz, a także w reklamie. Obecnie zamieszkały w Sztokholmie. Autor powieści kryminalnych z detektyw Malin Fors w roli głównej.

więcej na:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mons_Kallentoft


#Kryminal #KrymialSkandynawski #MonsKallentoft