Koty tworzą więź

Koty tworzą więź – Koty mają reputację zdystansowanych. Jednak zdolność kotów do nawiązywania głębokich więzi z ludźmi, są zdecydowanie niedoceniane.

Przez całe moje życie byłem psiarzem i postrzegałem koty jako autystyczne stworzenia, traktujące swoich opiekunów, jak otwieracze do konserw.
Dlatego mój opór przed adoptowaniem kota był ogromny, ale kiedy to już się stało, okazało się, że byłem w głębokim błędzie. Koty tworzą więź ze swoimi opiekunami i to bardzo głęboką i mocną. A moje ich wcześniejsze niezrozumienie, wynikało z tego, że koty komunikują się w zupełnie inny sposób niż psy.

 

Obecnie nie ma dnia, kiedy wracam do domu, żeby mój “pierworodny” kot nie przyszedł i się ze mną nie przywitał, kładąc się pod moimi nogami i oczekując pieszczot.

 

Koty to bardzo wrażliwe i uczuciowe stworzenia, które mają bardzo bogate życie emocjonalne, trzeba tylko potrafić przestawić się na ich fale nadawania, a wtedy symbioza będzie całkowita.

 

Przeczytajcie ten ciekawy artykuł o kotach, poniżej obrazka.

 

 

 

Koty tworzą więź

 

 

 

 

Koty tworzą więź

Koty tworzą więź z opiekunami, podobnie jak psy czy dzieci

Koty mają reputację zdystansowanych i niezależnych, jednak najnowsze badania wskazują, że jest inaczej. W rzeczywistości, zdolności społeczno-poznawcze naszych futrzastych przyjaciół, a także ich zdolność do nawiązywania głębokich więzi z ludźmi, są zdecydowanie niedoceniane.

 

Zrozumieć więź

Więź pomiędzy dwojgiem istot jest zazwyczaj wynikiem bliskości, zaufania i umiejętności reagowania na potrzeby drugiej strony. W przypadku ludzi takie więzi są najczęściej widoczne między rodzicem a dzieckiem, gdzie kluczową rolę odgrywa oksytocyna. Ten hormon jest wydzielany, gdy zaspokoimy podstawowe potrzeby dziecka — na przykład, gdy je nakarmimy, przewiniemy czy przytulimy. Oksytocyna działa kojąco, uspokaja i wyzwala poczucie bezpieczeństwa. To prawdziwa nagroda za dobrze wykonane zadanie.

 

Przytulanie, głaskanie i bliskość wywołują również wyrzut oksytocyny u dzieci. To wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa, które jest kluczowe dla zdrowego rozwoju psychofizycznego. Brak poczucia bezpieczeństwa może prowadzić do lękowych postaw i gorszych umiejętności społecznych u rosnącego dziecka.

 

Tworzenie więzi z kotami

Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Current Biology”, koty domowe tworzą ze swoimi opiekunami zarówno bezpieczne, jak i nacechowane lękami więzi — podobnie jak dzieci. Te odkrycia sugerują, że zdolność tworzenia takich międzygatunkowych więzi musi wynikać z cech, które nie są specyficzne jedynie dla ludzi czy psów.

 

„Koty wykazują ogromną elastyczność w tworzeniu relacji z ludzkimi opiekunami. Do tej pory wydawało się, że tak wiele typów przywiązania jest domeną psów” – powiedziała dr Kristyn Vitale z Oregon State University, jedna z autorek badań.

 

Badanie wykazało, że większość przebadanych kotów wykazywała bezpieczny typ przywiązania do swojego opiekuna. Takie poczucie bezpieczeństwa, wynikające z opieki, pomagało im odnaleźć się w nowym, nieznanym środowisku.

 

Przywiązanie kotów: Testy

Badacze skupili się na zachowaniu kotów podczas bycia w nieznanym środowisku i krótkotrwałego oddzielenia od opiekuna. Podobne testy były wcześniej przeprowadzane na niemowlętach, naczelnym i psach.

 

Dorosły kot lub kociak był umieszczany na dwie minuty w nowym pokoju ze swoim opiekunem, a następnie przez dwie minuty zostawał sam. Następnie przeprowadzano ponowne dwuminutowe spotkanie z opiekunem. Reakcje kotów na ponowne zobaczenie swoich opiekunów zostały podzielone na różne style przywiązania.

 

Wyniki badania pokazały zaskakująco podobieństwo w zachowaniu kotów i niemowląt. Podobnie jak u niemowląt, u których stwierdzono, że aż 65 procent wykazuje typ bezpiecznego przywiązania do opiekuna, 65 procent badanych kotów wykazywało bezpieczny typ przywiązania do swoich opiekunów.

 

Praktyczne zastosowanie wyników badań

Teraz naukowcy zastanawiają się, jak ta nowa wiedza może wpłynąć na los tysięcy kociąt i kotów, które trafiają do schronisk dla zwierząt. Rozważane jest, czy wspieranie socjalizacji i możliwości tworzenia relacji wpływa na bezpieczeństwo przywiązania u kotów schroniskowych.

 

Podsumowanie

Im większe poczucie bezpieczeństwa zapewnimy naszym czworonogom, tym odważniej będą eksplorować świat. Dokładnie jak dzieci, które wiedzą, że mama i tata są na straży, stają się nieustraszonymi odkrywcami otaczającego ich świata. Badania te dowodzą, że koty, podobnie jak ludzie, zasługują na zrozumienie, miłość i opiekę.

 

Źródło: cell.com

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/68195-z-opiekunami-podobnie-jak-psy-czy-dzieci/


#psychologia #kot #koty