Koty potrafią leczyć ludzi

Koty potrafią leczyć ludzi – nie jest to wszakże żadna nowość, bo niby wiadomo to od lat, ale teraz zostało potwierdzone naukowo, że koty leczą ludzi.


Koty potrafią leczyć ludzi

Naukowcy wykazali, że koty potrafią leczyć ludzi

Nie od dziś wiadomo, że koty potrafią uśmierzać ból. Terapia z udziałem zwierząt od dawna jest wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju chorób. Coraz większą popularność zdobywa ostatnio felinoterapia – czyli terapia kotami –

W ostatnich latach, naukowcy odkrywają coraz więcej możliwości leczniczych kotów. Do niedawna w terapii z udziałem zwierząt wykorzystywano głównie psy (dogoterapia) i konie (hipoterapia). Jednak ostatnio coraz bardziej podkreśla się możliwości terapeutyczne kotów.

Felinoterapia (nazwa pochodzi od łacińskiego „felis”, czyli „kot”) – pomaga w leczeniu zarówno zaburzeń fizycznych, jak i psychicznych. Terapia kotami przynosi bardzo korzystne efekty zwłaszcza w pracy z dziećmi chorymi na ADHD. Obejmuje ona głaskanie lub po prostu bawienie się z kotem, które z pozoru może wydawać się banalne, ale w rzeczywistości ma działanie uspokajające i pomaga w osiągnięciu równowagi emocjonalnej.

Kolejną zaletą kotów jest to, że zwierzęta te doskonale uśmierzają ból. Dzieje się tak dlatego, że sierść kotów jest najonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Kot wyczuwa bolesne miejsca na naszym ciele i układa się na nich, neutralizując szkodliwe jony. W jednym z badań wykazano, że kocie mruczenie ma działanie przeciwbólowe również w sytuacji kot-kot (koty pomagają sobie w ten sposób nawet w stanach terminalnych!). Ponadto, częstotliwość kociego mruczenia stymuluje szybsze zrastanie się kości.

Poza leczeniem dzieci z ADHD oraz uśmierzaniem bólu, felinoterapię wykorzystuje się również w łagodzeniu objawów reumatyzmu oraz przy resocjalizacji więźniów. Najbardziej w takiej terapii sprawdzają się rasy, które lubią przebywać z ludźmi – koty perskie, egzotyczne oraz bijące w ostatnich latach rekordową popularność koty rasy Maine Coon.

Amerykańscy i niemieccy naukowcy przeprowadzili ostatnio badanie, w trakcie którego po raz kolejny udowodnili lecznicze właściwości kotów. Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział około dziesięciu tysięcy ochotników, którzy żyją pod jednym dachem z kotem. Pomiary stanu zdrowia fizycznego i testy psychologiczne wykazały, że koty nie tylko przynoszą nam ulgę w bólu, ale też skutecznie przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Ponadto, naukowcy odkryli, że te puszyste zwierzęta mają korzystne działanie na nasz układ krążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Co więcej – koty mogą nawet zwiększyć długość życia swoich właścicieli, przy czym najbardziej korzystny wpływ na człowieka mają te z długimi włosami. Badania wykazały, że ludzie, którzy mają koty, żyją przeciętnie o pięć do dziesięciu lat dłużej niż ci, którzy nie mają w domu kota. Naukowcy uważają, że posiadanie kota sprawia, że stajemy się bardziej spokojni i opanowani.

„Temperatura ciała kota jest o kilka stopni wyższa od temperatury ciała człowieka. Kontakt ze zwierzęciem miejscowo ogrzewa dany obszar ciała człowieka. Mruczenie kota działa na zasadzie wibracji i ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Badania wykazały, że ryzyko zawału serca wśród właścicieli kotów jest o 20% niższe niż wynosi średnia. Ponadto, miłośnicy tych zwierząt dożywają sędziwego wieku, w 70% przypadków” – czytamy w raporcie z badań.

Eksperci radzą, byśmy w chwili, w której odczuwamy ból głowy – umieścili czoło w pobliżu karku kota. Ciche mruczenie zwierzęcia będzie miało korzystny wpływ na nasz układ nerwowy i zmniejszy intensywność odczuwanego przez nas bólu.

https://kempinsky.pl/wiedzoholik.pl/naukowcy-wykazali-ze-koty-potrafia-leczyc-ludzi/

Źródło: MedicineinfoEarth-chronicles


#koty