Kopulowanie na scenie

“Kopulowanie na scenie” to najnowszy wkład mojego stałego felietonisty Marcina Mochala w dyskusję na temat teatru w coraz większym stopniu opanowanego przez reżyserskie, dyrektorskie i recenzenckie beztalencia dla których kopulowanie na scenie jest miarą udanego spektaklu.

 

 

“Kopulowanie na scenie”

Kopulowanie na scenieNie jestem w stanie wyobrazić sobie sytuacji w której faktyczne kopulowanie na scenie byłoby uzasadnione dramatycznie.

 

Jak mi ktoś powie, że chodzi o “autentyzm” to się tylko roześmieję.

 

Czyli np. zasadniczo cała główna obsada “Hamleta” ma się widowiskowo wymordować? Wprawdzie wyjdzie spektakl “jednorazowy”, ale będzie “autentycznie”.

 

Jestem w stanie sobie wyobrazić uzasadnioną nagość. Ba, nawet nie muszę wyobrażać, widziałem spektakle, w których nagość – przynajmniej moim zdaniem – była uzasadniona i poszczególne sekwencje dzięki niej zyskiwały.

 

To jednak powiedziawszy, widziałem inne spektakle (i obawiam się, ich było więcej) gdzie – według mnie ta nagość była po nic, a wręcz pogarszała poszczególne sceny.

 

Oglądałem dość niedawno dwie inscenizacje “Mistrza i Małgorzaty”. W książce nagości jest dużo, Hella niemal cały czas chodzi bez ubrania.

 

W poznańskiej inscenizacji faktycznie tak było. I po paru minutach się to opatrzyło, gdy doszło do słynnej sceny w której bufetowemu otwiera naga Hella, efekt zero zaskoczenia. Niemal się tego nie zauważało gdyż nagość aktorki do tego czasu niemal stała się jej kostiumem.

 

We wrocławskiej Hella występuje topless TYLKO w trakcie tej sceny, która pojawia się dopiero w drugiej części spektaklu. I efekt – widz jest równie zaskoczony jak bufetowy, a obydwoje aktorów odgrywają to świetnie – ona w nutę “ale o co chodzi, nie rozumiem, coś nie tak?”, a on -“Gospodin pomiłuj” i dzięki temu ta sekwencja wychodzi naprawdę śmiesznie. I tak właśnie, zgodnie z literackim duchem tej sceny, moim zdaniem powinno być

 

Według mnie to dobry przykład na to, że w jednej inscenizacji nie przemyślano czy/jak użyć nagości, a w drugiej tak.

 

Marcin Mochal

 

 

 

 

Kopulowanie

Synonimy słowa „kopulacja”

bzykanie, kochanie się, posuwanie się, pożycie, rżnięcie, seks, stosunek, uprawianie miłości, współżycie,

 

https://synonim.net/synonim/kopulacja


#teatr