“Komediant” wybitny

“Komediant” wybitny – Genialna rola Jerzego Radziwiłowicza w “Komediancie” Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Narodowym.

“Komediant”, w którym mamy fenomenalną rolę Jerzego Radziwiłowicza, którego Bruscon jest przemocowym despotą i jednocześnie wzbudzającym litość loserem. Genialne!

 

 

 

Komediant

 

 

 

 

“Komediant” wybitny

Komediant
„Komediant” Thomasa Bernharda w reż. Andrzej Domalika w Teatrze Narodowym w Warszawie. Pisze Rafał Turowski na swoim blogu.

 

Da dziś spektakl, na razie jednak ustala z właścicielem gospody posiłek i warunki ogólne, wśród nich to przeklęte światło ewakuacyjne, które pod żadnym pozorem nie może się wieczorem świecić. Strażak w końcu się zgodzi, ale co się człowiek naprosi, to jego. W ogóle ta wizyta niezbyt fortunna, bo cała gospoda zajęta robieniem kiszek, we wtorki bowiem wypadają w Utzbach kiszki. No ale jakoś rosół dla wszystkich się znalazł i kawałek kąta dla kaszlącej Brusconowej też.

 

Tak, mamy oczywiście opowieść o teatrze, jego pięknie i jego piekle.  Ale bardziej oglądałem tego Komedianta jako opowieść o słowach. O tym, jak jesteśmy z nich zbudowani – i jak jesteśmy zbudowani z milczenia (fantastycznie słuchający Arkadiusz Janiczek). Co by się stało, gdyby Bruscon przestał z siebie wyrzucać te słowa? Powtarzać się, wracać z uporem maniaka do pewnych wątków. Nie, to nie bzik, on z jakiegoś powodu bardzo boi się ciszy, więc…  jednak bzik?

 

A może jest tak, że po prostu nie byłoby wiadomo, że jest wielkim aktorem, gdyby tego wielokrotnie nie podkreślił? I – jego dzieci są tak niezdolne właśnie dlatego, że o niczym innym ojciec z nimi nie rozmawia? Może najzwyczajniej on JEST – bo mówi?

 

Mamy wybitną rolę Jerzego Radziwiłowicza, którego Bruscon jest przemocowym despotą i jednocześnie wzbudzającym litość loserem, poruszającą rolę Sary – Zuzanny Saporznikow i udany debiut Huberta Łapacza w roli Ferrucia.

 

Rafał Turowski

 

https://e-teatr.pl/-37395

 

 

komediant

 

 

 

 

 

 

Thomas Bernhard

Thomas Bernhard (ur. 9 lutego 1931 w Heerlen w Holandii, zm. 12 lutego 1989 w Ohlsdorfie w Austrii) – austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Jego proza nazywana jest „największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej”.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Bernhard


#Teatr #TeatrNarodowy #Komediant #JerzyRadziwiłowicz