Kocia głupawka

Kocia głupawka – Czym jest i jakie są przyczyny FRAP (Frenetic Random Activity Periods), czyli „nagłych okresów szaleńczej aktywności” u kotów.

Wszyscy właściciele kotów znają to zjawisko, kiedy ich pupile nagle dostają kompletnego fijoła i zaczynają biegać jak szalone.
Ta kocia głupawka jest czymś zupełnie naturalnym, ale może mieć różne przyczyny.

 

 

 

Kocia głupawka

 

 

 

 

Kocia głupawka

Skąd ta głupawka? 5 przyczyn kociego FRAPowania 

Skąd się bierze kocia głupawka? Czy należy się nią martwić? Oto 5 powodów, dla których koty miewają nagłe okresy szaleńczej aktywności.

 

Każdy opiekun kota był wielokrotnie świadkiem nagłego przypływu energii u swojego zwierzęcia. Ty siedzisz zapatrzony w swój ulubiony serial, a mruczek ni stąd, ni zowąd biega jak szalony po mieszkaniu, ledwo wyrabiając na zakrętach. Zatrzymuje się na moment w jednym miejscu, rozgląda się, jakby czegoś szukał i… znowu włącza swój najszybszy bieg. Bywa też, że temu zrywowi towarzyszy głośne miauczenie, a kot stroszy futro.

 

Możliwe, że widząc po raz pierwszy takie zachowanie u kota, byłeś nim zaskoczony, a nawet trochę zaniepokojony. Kto wie, może nawet pomyślałeś, że „zepsuł mi się mruczek”.

 

Szukałeś informacji w internecie i wtedy trafiłeś na coś takiego jak FRAP (Frenetic Random Activity Periods). Tak właśnie określa się „nagłe okresy szaleńczej aktywności”.

 

Ale czy wiesz, jakie są motywy tego szaleństwa? Czy kocia głupawka jest czymś normalnym? Poznaj 5 powodów, dla których koty czasem biegają jak szalone.

 

Kocia głupawka

Bez względu na to, czy twoim futrzanym towarzyszem jest dachowiec czy kot rasowy, każdy z nich miewa chwile, w których biega po mieszkaniu jak szalony i zachowuje się tak, jakby ktoś go ścigał na torze wyścigowym.

 

To kocie szaleństwo czasem dzieje się w nocy – wówczas bywa określane jako „północne szaleństwo”. O co w nim chodzi? Twój kot może po prostu w ten sposób bawić się sam ze sobą, czując nagły i niepohamowany przypływ energii, skakać po łóżku lub zapraszać cię do tego szaleństwa, łapiąc w biegu za twoje stopy.

 

Drapieżne instynkty

Koty z natury są drapieżnikami. Nie możemy zapominać o tym, że nasze kanapowe tygryski również posiadają ten instynkt. Czasami, gdy zachowują się szaleńczo, mogą w ten sposób prezentować zachowania łowieckie, manewry bojowe i techniki ucieczki.

 

Co zatem sprawia, że spokojny zwierzak nagle staje się pełną energii futrzaną kulką?

 

Krótka odpowiedź: Matka Natura.

 

Okazuje się, że w naturalnym środowisku mruczki mogą wyruszać dziennie nawet na około 40 wypraw myśliwskich. Ponieważ koty domowe mają relatywnie spokojny styl życia, od czasu do czasu muszą dać ujście skumulowanej energii.

 

Zabawki takie jak myszy, piłeczki czy wędki, które zachęcają kota do pościgu, skakania i chwytania, są dobrym sposobem na umożliwienie kotu wykorzystania jego naturalnych instynktów.

 

Nocna aktywność

Innym powodem szalonego zachowania jest to, że koty większość dnia przesypiają. Naturalnie stają się bardziej aktywne w nocy. Zazwyczaj wtedy, gdy opiekun ma zamiar iść spać.

 

Wiele kotów domowych, podczas gdy ich ludzie są w pracy czy w szkole, spędza całe dnie w domu. Kiedy opiekun wraca wieczorem do domu, mruczek chce się bawić i staje się bardzo aktywny. Jeśli nie znajduje ujścia dla energii, może przejawiać szalone zachowanie. Zwłaszcza kocięta i młode koty będą miały więcej energii.

 

Aby uniknąć nocnych głupawek, tuż przed pójściem spać spędź aktywnie trochę czasu ze swoim pupilem.

 

Pchły

Okazuje się, że winnymi kociego szaleństwa, mogą być… pchły. Zwłaszcza jeśli nagłym zrywom towarzyszy miauczenie. Biegając, kot chce zmniejszyć dyskomfort spowodowany ugryzieniami.

 

Starość

Jeśli masz starszego kota, możliwe, że miewa szaleńcze zrywy z powodu obniżenia funkcji poznawczych. Wiek ma wpływ na pogorszenie się pewnych zmysłów – wzroku, słuchu… Ich przytępienie wpływa na samopoczucie ogólne, a w konsekwencji może powodować dziwne zachowania bez uzasadnionego wyjaśnienia.

 

Kocia głupawka może mieć różne przyczyny.

 

A czy twój kot często miewa szaleńcze zrywy?

 

Autor: Magdalena Olesińska

 

https://www.koty.pl/


#Koty