Kobuszewski bez specjalnej emerytury

Pan Jan Kobuszewski po 60 latach w zawodzie doczekał się emerytury w wysokości 2.000 złotych (sic!)

 

Kobuszewski bez specjalnej emeryturyUważam to za skandal, że ludzie tak zasłużeni dla polskiej kultury, jak pan Kobuszewski dostają tak niskie emerytury.

Wynika to z tego, że system wynagrodzeń aktorów od wojny po dzień dzisiejszy był dwuczłonowy – pensja podstawowa, ozusowana była bardzo niska, i aktor tak naprawdę zarabiał grając w przedstawieniach – ten drugi człon, czyli honoraria nie doliczały się do emerytury.

Jakkolwiek by nie było, uważam, że obecny minister kultury powinien przyznać mistrzowi Kobuszewskiemu specjalną emeryturę, bo jemu należy się chyba, jak nikomu innemu.

Amen

Modlitwa, leki, rehabilitacja, opieka – Jan Kobuszewski robi co może, by ratować życie żony

Zagrał setki ról, przez 60 lat występował w kinie, teatrze i telewizji. Doczekał się uznania widzów i zaskakująco niskiej emerytury. Jan Kobuszewski walczy o życie żony i sam potrzebuje pomocy. Ministerstwo Kultury pod rządami PO uznało, że aktorowi nie należy się specjalna emerytura dla ludzi zasłużonych kulturze.

Poprzedni minister kultury -Bogdan Zdrojewski nie przyznał aktorowi specjalnych świadczeń, jakie dostają artyści.

Jan Kobuszewski za niewiele ponad 2 tys. zł emerytury musi przeżyć i uratować ciężko chorą żonę

—informuje se.pl.

Po 55 latach pracy aktorowi wyliczono emeryturę w wysokości 1200 zł miesięcznie. Kobuszewski nie miał wyjście i pracował dalej. Po zmianie przepisów jego świadczenie wyliczono na nieco ponad 2 tys. zł i aktor odszedł na emeryturę.

Nie dostałem ekstraemerytury artystycznej od ministra

—przyznawał ze smutkiem.

Oprócz problemów finansowych aktor ma jednak o wiele większy problem. To zdrowie ukochanej żony. Kobuszewski nie chce mówić o jej chorobie, jest jednak przerażony, gdyż nie wyobraża sobie życia bez swojej drugiej połowy.

Na początku roku pani Hanna trafiła do szpitala. Jej stan był ciężki.Cały czas wymaga stałej opieki. Kobuszewskim pomaga ich córka Maryna, ale sama przecież ma dwójkę dzieci i nie może non stop być przy rodzicach. Opieka, leki, rehabilitacja – wszystko wymaga nakładów finansowych. Kobuszewski jest zbyt skromnym i dumnym człowiekiem, prosić o pomoc nie będzie

opublikowano:
https://wpolityce.pl/gwiazdy/285091-modlitwa-leki-rehabilitacja-opieka-jan-kobuszewski-robi-co-moze-by-ratowac-zycie-zony


#teatr