Kluski z macy do rosołu

Kluski z macy do rosołu – Klasyczny przepis kuchni żydowskiej, która do rosołu podaje kluski (kulki, knedle) zrobione z macy.

Ponieważ ostatnio, z racji problemów zdrowotnych, byłem zmuszony zainteresować się kuchnią dietetyczną i z zup mogłem w zasadzie tylko jeść rosół, zacząłem poszukiwać jakiejś alternatywy do klusek w rosole, które po kilku dniach serdecznie mi się znudziły. Znalazłem ten oto klasyczny przepis kuchni żydowskiej na kluski z macy i musze powiedzieć, że bardzo przypadł mi on do gustu!

 

Przygotowanie ich to banalnie prosta historia, a smak jest naprawdę niepowtarzalny i wart tego niewielkiego wysiłku!

 

 

 

Kluski z macy do rosołu

 

 

 

 

Kluski z macy do rosołu

 

6 płatków macy

 

125 ml zimnej wody

 

2 jajka

 

1 łyżka stołowa kaczego lub gęsiego smalcu (można zastąpić masłem)

 

przyprawy: sól morska, świeżo mielony czarny pieprz.

 

 

  1. Macę zmielić lub bardzo drobno pokruszyć.
  2. Jajka roztrzepać z wodą i tą mieszaniną zalać macę, dodać roztopiony tłuszcz.
  3. Doprawić solą  (płaska łyżeczka), pieprzem (masa ma być wyraźnie pikantna).
  4. Odstawić na godzinę aż maca wchłonie płyn a masa stężeje.
  5. W garnku zagotować osoloną wodę. Wilgotnymi dłońmi formować z masy kulki maksymalnie wielkości żółtka i wrzucać je od razu do wrzątku. Najpierw należy spróbować ugotować 1-2 kluski,  żeby sprawdzić czy są ścisłe i się nie rozpadają. Gdyby się rozpadały do masy dodać trochę mąki  ilość mąki jest zależna od wielkości jajek ).
  6. Gotować przez około 10 minut na małym ogniu. Knedelki nieco urosną. Wyjąć je łyżką cedzakową i odstawić do ostygnięcia,  aż lekko stwardnieją.

 

Gotowe!

 

Kluseczki należy podawać z gorącym rosołem i posiekaną natką pietruszki, ale można też serwować je jako dodatek do innych czystych zup albo do mięsa.

 

SMACZNEGO!!!

 

 

 

Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska – narodowa kuchnia Żydów charakteryzująca się skrupulatnym przestrzeganiem koszerności.

 

Najważniejszą cechą kuchni żydowskiej, obecną we wszystkich jej odmianach, jest ścisłe przestrzeganie koszerności, tj. religijnego podziału pokarmów na koszerne – czyste (dozwolone) i trefne – nieczyste (zakazane). Podział ten oparty jest na Biblii, na nakazach Pięcioksięgu Mojżesza (Tory), i późniejszych interpretacjach tych praw przez rabinów.

 

Głównymi zasadami jest wykluczenie mięsa niektórych zwierząt (m.in. świń), krwi, łączenia mięsa z mlekiem, niektórych ryb (tych, które nie mają łusek), skorupiaków i owadów. Mięso dozwolone musi pochodzić ze specjalnego, rytualnego uboju zwanego szechitą. Kuchnia żydowska, zwłaszcza bliskowschodnia, posiada wiele cech wspólnych z kuchnią arabską. Wynika to i ze stosowania tych samych regionalnych produktów, i podobieństwa nakazów religijnych, opartych na tym samym źródle. Charakterystyczne dla kuchni żydowskich są specjalne potrawy przygotowywane przed szabatem, w czasie którego ortodoksyjnemu Żydowi nie wolno gotować ani rozpalać w piecu. Stąd powstały różnego rodzaju zimne przekąski, a także potrawy duszone przez kilkanaście godzin w stygnących piecach chlebowych (np. czulent).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_%C5%BCydowska


#Kluski