Kim pani jest?

Kim pani jest? – to następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

Grażyna, jak nikt inny, potrafi w dowcipnej i skondensowanej formie, wniknąć w głąb tematu o którym pisze. To niezwykły dar.
“Kim pani jest?” to kolejny jej znakomity tekst.

 

 

 

Kim pani jest

 

 

 

 

KIM PANI JEST?

Nie było zagranicznej prasy, programów z satelity, komórek, ani komputerów. Samochody już były.

 

Amerykanie kręcili u nas film. Fragment obozowy. Ale za to z Sir Johnem Gielgudem.

 

Pojechaliśmy z kol. W. zrobić obszerny, mądry wywiad. Żeby Producent z USA był zadowolony. Taki nowy trend. Znajomość Szekspira i cytaty z Ryszarda II zrobiły swoje. Wywiad był super.

 

I wtedy, nagle…

 

-Zaraz, zaraz, nie możecie odjechać! Jeszcze wywiad z NIĄ! Bo nie może być tylko z NIM!! ONA się już maluje!!

 

W. miał refleks. Porwał taśmy i pojechał wysyłać newsy.

 

To był Hotel Warszawa, hall. Pełno ludzi, wszyscy patrzą na mnie i czekają. Jaka ONA , pytam słabo. Mówią. Ale ja jej nie znam !!

 

Ale oto już idzie, sunie ku mnie,  eteryczna, zwiewna, nierealna. Nieskazitelne rysy twarzy, piękne oczy. Będzie klęska! Mogę tylko pytać , jak się podoba w Kato, kogo pani tu gra, czy dobre zjadła śniadanie i… KIM PANI JEST!

 

Ale nagle błysk wspomnienia. Notka w Ekranie, że Brytyjka po sukcesach w USA zamek w Szkocji kupiła. I ONA na zdjęciu, długa biała suknia, a w ręku tomik z Byronem. Nigdy w życiu nie wymówiłam tyle razy słowa :romantyzm, romantyczna.

 

Filmowe stosunki polsko-amerykańskie zostały uratowane…

 

Nie obejrzałam ani pół minuty serialu Dr Quinn, jak też żadnego jej filmu. To nie jej wina, ale Jane Seymour zawsze już źle mi się kojarzy…

 

Grażyna Ogrodowska 

 

 

 

 

John Gielgud

(właśc. Sir Arthur John Gielgud; ur. 14 kwietnia 1904 w Londynie, zm. 21 maja 2000 w Wotton Underwood) – angielski aktor teatralny i filmowy.

 

Laureat Oscara (1981), Złotego Globu (1981, 1989) oraz Nagrody BAFTA (1953, 1974).

 

Na scenie teatralnej i na planie filmowym spędził 60 lat. Zagrał główne role w największych szekspirowskich spektaklach.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Gielgud

 

 

 

 

Jane Seymour

właśc. Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg (ur. 15 lutego 1951 na przedmieściu Londynu (Hayes, Hillingdon)) – brytyjska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, najlepiej znana z filmu z serii o Jamesie Bondzie Żyj i pozwól umrzeć (1973), melodramatu Gdzieś w czasie (1980), miniserialu ABC Na wschód od Edenu (1981), telefilmu Onassis – najbogatszy człowiek świata (1988), miniserialu ABC Wojna i pamięć (1988–89), filmu historycznego Rewolucja francuska (1989) jako Maria Antonina Austriaczka, komedii romantycznej Polowanie na druhny (2005) oraz amerykańskiego serialu CBS Doktor Quinn (1993–98), zdobywczyni nagrody Emmy, dwukrotna laureatka statuetki Złoty Glob, ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. W 2000 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jane_Seymour_(aktorka)


#Literatura #Anegdota #Humor #JaneSeymour #JohnGielgud #TV #Kino #Film