Kilimandżaro samotnie stojące

Kilimandżaro – to następny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od dłuższego czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

Kilimandżaro samotnie stojące

KILIMANDŻARO

Niebieskie drzwi jak wtedy niebo
z mosiężną klamką w kolorze słońca
z dziurką jak oko wielkiej lunety
przez którą z powagą astronoma
obserwowałem obce planety
krążące wokół matki i ojca.

Regał kupiony chyba w „pedecie”
z tajemnym schowkiem za rzędem książek.
Pod przykrótką nogę trzęsącą światem
biurka wyciętego z kuchennego stołu
podłożone pięć złotych z rybakiem
wytarte w aluminiowy krążek.

I łóżko co w niedzielne poranki
mogło być wszystkim Alaską pustynią.
I Kilimandżaro samotnie stojące
krzesło z obiciem w kolorowe kwiaty
wydrukowane na zielonej łące.

Na krześle usiadł czas. Przeminął.

Wojciech Hübner

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie wolontariatu AktywniPlus.
https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

Kilimandżaro

Kilimandżaro – góra w Tanzanii leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach:

Uhuru wznosi się około 4900 metrów ponad otaczającymi masyw terenami.

Początki eksploracji

Jeszcze przed przybyciem Europejczyków wokół masywów wulkanicznych mieszkały liczne koczownicze plemiona. Kilimandżaro wśród nizin było czymś niezwykłym dla tamtejszych mieszkańców. Budziło wśród nich grozę do tego stopnia, że nazwali go Górą złych duchów. Niektóre plemiona (np. Masajowie) oddawały boską cześć Górze światłości. Zainteresowanie wyżyną wzrosło dopiero w XIX wieku, gdy Tanganika, na terenie której znajdowała się wówczas Kilimandżaro, stała się kolonią niemiecką. 5 października 1889 roku, niemiecki kartograf pochodzący z Lipska, profesor Hans Meyer wraz ze swoim przewodnikiem, Austriakiem Ludwikiem Purtschellerem stanęli na szczycie Białego Dachu Czarnego Lądu. Dosyć szybko zauważono walory turystyczne góry i już w 1898 roku wytyczono pierwszy szlak turystyczny, który prowadził na sam szczyt. W 1932 na zboczach powstało pierwsze schronisko. Pierwszym Polakiem, który zdobył Kilimandżaro był Antoni Jakubski, zoolog. Było to w 1910 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kilimand%C5%BCaro


#WojciechHubner