Jeże potrzebują pomocy!

Jeże potrzebują pomocy! – Te pożyteczne, kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Musimy im pomagać!

Jeże są słodkie i bardzo pożyteczne, ale niestety nasza cywilizacja jest dla nich największym zagrożeniem i mogą całkowicie wyginąć. Dlatego róbmy co możemy, żeby im pomóc przetrwać!

 

 

 

Jeże potrzebują pomocy!

 

 

 

 

Jeże potrzebują pomocy!

Jeże

Na ziemi pojawiły się prawie 60 milionów lat temu. I mogą wkrótce zniknąć! Te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Naukowcy szacują, że do 2025 roku na świecie może już nie być jeży dziko żyjących.

 

– Żeby zadbać o komfort jego “drzemki” warto jesienią przygotować mu nieco miejsca w ogródku. Sterta liści pod drzewem, lub wśród krzewów, z dala od wścibskich psich nosów to wszystko, czego jeżowi potrzeba, aby mógł zamieszkać.

 

Ma on jednak jeszcze inne problemy: co noc przemierza około 2-3 km w poszukiwaniu pokarmu. Podczas tej wędrówki jest narażony na ataki psów i śmierć pod kołami samochodów…

 

Jeże są zagrożone i to bardzo!

 

6 faktów o jeżach, które warto znać

1. Jest ich coraz mniej
Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki.

 

2. To pożyteczne zwierzęta
Jeże zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

 

3. Kochają wolność
Jeży nie wolno więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.

 

4. Zapadają w sen zimowy
W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.
Potrzebują schronienia na zimę

 

5. Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.

 

6. Potrzebują ludzkiej pomocy
Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

 

 

 

Jeż

Rodzaj ssaka z podrodziny jeży (Erinaceinae) w rodzinie jeżowatych (Erinaceidae).

 

W kulturze od czasów starożytności rozpowszechnił się obraz jeża niosącego jabłko nabite na kolce. Nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż jeże są zwierzętami owadożernymi.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BC


#Jeż