Jestem cadykiem chwili

Jestem cadykiem chwili – – To następny wiersz jednego z moich ulubionych poetów, mojego przyjaciela ze studiów na reżyserii, Stefana Chazbijewicza.

Stefan, jak zawsze z wielką sensualnością porusza się po mistycznych obszarach miłości, ludzkiej duszy i natury. “Jestem cadykiem chwili” to jego następny wiersz, który tu zamieszczam.

 

 

 

Jestem cadykiem chwili

 

 

 

Jestem cadykiem chwili

 

Wypadają

Mandarynki

Z siatki

 

Pomaga mi

Dziewczyna z

zasłoniętą

Twarzą

Maska

 

Wracają do

Siatki

Jeszcze ładniejsze

Bardziej okrągłe i

Nieregularne

 

Niosę teraz

Martwa naturę

Mandarynki z talerza

Picassa albo koszyka

Pomarańczarki

 

Między stacja metra

Politechnika

a Placem Zbawiciela

 

Można pomyśleć

O czymkolwiek

Wszystko się spełnia

Powraca

 

Żyje

wiecznie

Powtarza

I jestem jak mój

dziadek

W Wilnie

Cadykiem chwili

Jednej rozsypanych

Owoców

wróżby ostatecznej

 

Stefan Chazbijewicz

 

 

 

Pomarańczarka

Żydówka z pomarańczami (Pomarańczarka, Przekupka z pomarańczami) − obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego. Obraz został zrabowany podczas II wojny światowej przez okupanta niemieckiego i odzyskany w 2011.

 

Historia

Dzieło powstało w latach 1880–1881 podczas pobytu artysty w Warszawie. W tym czasie Gierymski związał się z literatami i krytykami publikującymi na łamach pozytywistycznego czasopisma „Wędrowiec”, podjął współpracę ze Stanisławem Witkiewiczem i Antonim Sygietyńskim. Powstał wówczas cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich dzielnic. Inne dzieła z tego cyklu poza Żydówką z pomarańczami to: Żydówka z cytrynami, Brama na Starym Mieście w Warszawie oraz kilka wersji Święta trąbek.

 

Obraz Żydówka z pomarańczami przed II wojną światową znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaginął w latach 1939–1945. Według informacji „Gazety Wyborczej” obraz pojawił się w Niemczech, w małym domu aukcyjnym Eva Aldag w mieście Buxtehude pod Hamburgiem i miał zostać wystawiony na aukcji 27 listopada 2010. Wskutek interwencji polskiego Ministerstwa Kultury i Muzeum Narodowego w Warszawie obraz, wyceniony na 4400 euro, został zdjęty z aukcji. Właścicielka domu aukcyjnego twierdzi, że nie była świadoma wartości dzieła oraz że nie wiedziała, iż zostało ono zrabowane przez hitlerowców z Muzeum Narodowego.

 

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz finansowemu wsparciu Fundacji PZU, Pomarańczarka w 2011 została sprowadzona do Polski i przekazana Muzeum Narodowemu w Warszawie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByd%C3%B3wka_z_pomara%C5%84czami


#StefanChazbijewicz