Jesień krok po kroku

Jesień krok po kroku – to następny odcinek “Trenera duszy” pióra Anny Rychter, tym razem o porze roku najbliższej bohaterce o imieniu Jesienna.

jesien-krok-po-krokuSzczęśliwa stara się być również Jesienna. Wprawdzie to zupełnie nie jej pora roku, ale niezbadana dogłębnie euforia ogółu, udzieliła się także i jej. Wszyscy wokół popadli w optymizm, a więc i Jesiennej nie wypada się smucić, choć najlepiej wnika w swoją duszę gdzieś tak około połowy sierpnia. Mimo tego, że wszystko jest jeszcze wtedy głęboko zielone, to Jesienna czuje podświadomie, iż nieuchronnie nadchodzi jej pora – przejściowa pora jesieni.

Nasiona traw i ziół pękają z cichym trzaskiem, wysypując swoją zawartość na ziemię. Świerszcze grają głośno, najgłośniej jak umieją, bo to czas na ich doroczne koncerty. A Jesienna jak barometr powoli opada w dół, czekając, aż spełni się cała w złotych liściach, dojrzałych owocach, niciach babiego lata, w ciszy gasnącego ogrodu. Powoli, leniwie czeka na swoją porę pesymizmu, smutku, wichru, świata w kolorze sepii.

Będzie wtedy miała czas na przemyślenia i refleksje, na wyciszenie. Jej życiowy cykl zaczyna się wraz z pierwszym opadłym z drzewa, pożółkłym liściem.

Jesień i wiosna to pory przejściowe, ale wiosna wybucha nagle, zaskakuje, narzuca się człowiekowi, a Jesienna woli przygotowywać się ospale na zmiany, nie lubi niespodzianek, boi się entuzjazmu tłumów. Dlatego jesień jest najbardziej  zgodna z jej naturą, bo nadchodzi  niezauważalnie, krok po kroku

 i łagodnie obejmuje panowanie nad całą strefą umiarkowaną.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.

Jesienią liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion.

Na przełomie lata i jesieni część zwierząt przenosi się do cieplejszych stref klimatycznych[6]. Obserwować można przeloty ptaków, takich jak bociany, żurawie, kaczki.

https://pl.wikipedia.org/wiki


#trenerduszy