Jarosław Jakubowski o swoim pisarstwie

Jarosław Jakubowski o swoim pisarstwie – przed rozmową w radiowej Trójce, Jarosław Jakubowski powiedział kilka słów o sobie i o swoim dramatopisarstwie.

Jarosław Jakubowski jest moim zdaniem jednym z najlepszych polskich współczesnych dramatopisarzy. W odróżnieniu od bełkotu tych wszystkich grafomanów promowanych przez papieża teatru polskiego i spółdzielnię teatralną opowiada on historie, które są spójne dramaturgicznie i mają początek, środek i koniec. Rzecz niby oczywistą, ale kiedy przyrówna się do zwycięzców różnych konkursów dramaturgicznych, to czytając ich teksty miałem nieodparte wrażenie, że rozformatował mi się komputer, a były to rzeczy tak nieziemsko nudne, że zasypiałem po 3 stronach.

Tym ciekawsze jest te kilka słów, których autor mówi o sobie.

Jarosław Jakubowski o swoim pisarstwie

 

Jarosław Jakubowski o swoim dramatopisarstwie

– Ta sztuka może być nazwana komedią czy tragikomedią. Pierwiastek komediowy tam przebija wyraźnie, ale nie nazwałbym siebie komediopisarzem. Raczej staram się dostrzegać w życiu, w człowieku, w historiach, które mu się przytrafiają, absurdy – mówi autor dramatu “Beatlesi. Zaginiona piosenka”.

Rozmówca Mateusza Matyszkowicza dodaje, że w historiach szuka takich rzeczy, które są jednocześnie tragiczne, ale patrząc z pewnym dystansem też “potwornie śmieszne”. – Moje sztuki są ogromnie smutne, a przez to ogromnie wesołe albo odwrotnie  – podsumowuje Jarosław Jakubowski, autor tomu “Prawda i inne dramaty”. – Jestem człowiekiem raczej pogodnym, ale skłonnym do nostalgii, melancholii i popadania w stany depresyjne. Staram się je przezwyciężać. Pisanie jest pewno jednym ze sposobów autoterapii – przyznaje.

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
 Jarosław Jakubowski (dramatopisarz), Matthew Kneale (pisarz)
Data emisji: 
1.07.2017
Godzina emisji: 15.08


#jaroslawjakubowski