Jak ugotować jajko na miękko

Jak ugotować jajko na miękko – mój własny w stu procentach sprawdzony sposób na to, jak ugotować jajko na miękko, żeby białko było stałe, a żółtko półpłynne.


Jak ugotować jajko na miękko

Jak ugotować jajko na miękko

Jak ugotować jajko – niby rzecz najbanalniejsza na świecie, ale jak się okazuje, wcale nie taka łatwa, żeby uzyskać konsystencję jajka dokładnie taką, jak się chce.

Okazuje się także, że sposobów na ugotowanie jajka jest bardzo wiele i każdy musi wybrać taki, jaki jemu najbardziej odpowiada.

Oto mój sposób na to, jak ugotować jajko na miękko tak, aby żółtko było półpłynne, a białko już zestalone:

W wielu przepisach zakłada się, że jajka muszą wcześniej zostać wyjęte z lodówki, żeby osiągnęły temperaturę pokojową, ale ja po pierwsze nie planuję gotowania jajek, jak operacji wojskowej z dużym wyprzedzeniem, a po drugie jestem niecierpliwy i nie lubię czekać, dlatego wyjmuję jajka prosto z lodówki i wkładam je do rondelka wystarczająco dużego, żeby zmieściły się obok drugiego na dnie, a potem zalewam zimną wodą – upuszczanie jajek łyżką do wody jest dla mnie bzdurą, bo wtedy są najbardziej narażone na pęknięcia.

Wodę solę – żeby skorupka łatwiej po gotowaniu odchodziła i dolewam odrobinę octu, żeby nie pękała i wstawiam na duży ogień.

Czekam, aż woda się zagotuje i zmniejszam ogień, żeby bulgotała, ale nie narażała jajka na pęknięcia z powodu że będą się obijać o siebie i od dna. Od tego momentu także mierzę czas – i tu jest wam potrzebny zegarek z sekundnikiem, albowiem, aby osiągnąć idealne jajka mole, czyli z półpłynnym żółtkiem, powinny się one gotować dokładnie 3 minuty i 45 sekund. Po tym czasie zdejmuje z gazu, odlewam wodę i zalewam zimną.

Niby proste, ale najczęściej jest tak, że najprostsze rzeczy są tak naprawdę najtrudniejsze.

Życzę powodzenia!

Smacznego!!!

 

Jajko (kulinaria)

Jaja jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kaczegęsieprzepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich). Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Jaja rybie zwane są ikrą i uważane w postaci kawioru za wyrafinowany przysmak.

Kategoryzacja jaj

Klasy jaj

  • klasa A – jaja świeże; charakteryzujące się czystą, nieuszkodzoną skorupką; wysokość komory powietrznej jaja klasy A nie może przekraczać 6 mm, białko powinno być przezroczyste i klarowne;
  • klasa dodatkowa A-Ekstra, dla jajek klasy A nie starszych niż 7 dni od pakowania; wysokość komory powietrznej jaja klasy A nie może przekraczać 4 mm
  • klasa B – jaja utrwalone lub drugiej klasy; wysokość komory powietrznej jaja klasy B nie może przekraczać 9 mm;
  • klasa C – jaja niesortowane, dla przemysłu

Oznakowanie na skorupce

Klasa A

Jaja kurze klasy A, czyli przeznaczone do handlu detalicznego, muszą być oznaczone na skorupie numerami wyróżniającymi. Numer taki składa się z kodu systemu chowu, kodu państwa oraz oznaczenia zakładu.

Kod systemu hodowli (tzw. „systemu utrzymania kur”):

Kod państwa członkowskiego Unii Europejskiej (np. PL) w której zarejestrowany jest zakład.

Na oznaczenie zakładu (weterynaryjny numer identyfikacyjny) składają się:

  • kod województwa (dwie cyfry)
  • kod powiatu (dwie cyfry)
  • kod zakresu działalności (dwie cyfry)
  • kod firmy w danym powiecie (dwie cyfry).

Klasy B i C

  • na skorupkach jaj klasy B nie chłodniczych i nie utrwalonych umieszcza się literę B w kole o średnicy co najmniej 12 mm;
  • na skorupkach jaj klasy B chłodniczych (tzn. schłodzonych w pomieszczeniach o temperaturze 5 °C) umieszcza się trójkąt równoboczny o długości boku co najmniej 10 mm;
  • na skorupkach jaj klasy B utrwalonych (w mieszaninie gazów różniącej się od składu atmosferycznego powietrza) umieszcza się romb o przekątnych 16 i 7 mm;
  • na skorupkach jaj klasy C umieszcza się literę C w kole o średnicy co najmniej 12 mm

Klasyfikacja według wagi

Od 1 sierpnia 1996 roku jaja spożywcze klasy A klasyfikowane są według wagi (określonej najczęściej na opakowaniu) w następujący sposób:

  • XL – bardzo duże: 73 g i więcej
  • L – duże: od 63 g do 73 g
  • M – średnie: od 53 g do 63 g
  • S – małe: poniżej 53 g.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_(kulinaria)#Warto%C5%9Bci_od%C5%BCywcze


#jakugotowacjajko #jajkanamiekko