Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Jak pomóc osobie chorej na depresję? – Depresja to okropna choroba, której nie da się zrozumieć, jeśli samemu się jej nie przeszło. Tym trudniej jest komuś w niej pomóc.

Na depresję mówi się inaczej “rak duszy”. Jeśli ktoś bliski zmaga się z depresją warto wiedzieć jak pomóc osobie chorej na depresję.

Jak pomóc osobie chorej na depresję

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Jeśli bliska ci osoba zmaga się z depresją, możesz się czuć zdezorientowany, sfrustrowany, bezradny. Oto 9 podpowiedzi, jak postępować z osobą z depresją.

Depresja jest niebezpieczna dla relacji, ponieważ powoduję izolację uczuciową chorego. Może ci się wydawać, że twoje gesty, dobre chęci, próby wsparcia odbijają się bezowocnie od ściany obojętności i cierpienia bliskiej ci osoby. W rzeczywistości jest inaczej – twoja pomoc, jeśli płynie z serca, zawsze jest znacząca. Amerykańska psycholożka, Deborah Serani, specjalistka w leczeniu depresji, autorka książki „Życie z depresją”, która sama zmagała się z tą chorobą, podsuwa nam 9 pomysłów na to, jak pomóc osobie w depresji.

1. Bądź

Według Serani, najlepsze co możesz zrobić dla kogoś chorującego na depresję, to po prostu z nim być. Psycholożka cytuje swoich pacjentów: „Gdy miałem problemy z depresją, najbardziej pomagały mi momenty kiedy ktoś, kogo kocham, siedział ze mną gdy płakałam albo bez słów brał mnie za rękę”, „Pomagało mi, gdy mąż mówił – jesteś dla mnie ważna, powiedz co mogę zrobić, aby ci pomóc, znajdę sposób, abyś poczuła się lepiej”.

2. Mały gest

Jeśli nie czujesz się najlepiej w wyrażaniu uczuć, zwłaszcza w trudnych emocjonalnie sytuacjach, możesz przekazać miłość i wsparcie poprzez gesty – ugotowanie ulubionego dania, uśmiech. Pisząc smsa, albo śląc pocztówkę też możesz pomóc osobie z depresją na odległość. Takie gesty, zdaniem Sereni, są jak promyczki światła, które pomagają wychodzić z ciemności depresji.

3. Nie oceniaj ani nie krytykuj

To, co mówisz może mieć ogromny wpływ na kogoś, kto choruje na depresję. Mówienie truizmów typu: „Weź się w garść”, „Wymyślasz sobie to wszystko”, „Rusz się wreszcie”, „Przestań się nad sobą użalać”, sprawią że ukochana osoba jeszcze głębokiej popadnie w izolację.

4. Nie prowokuj

Niektóre osoby, które chcą pomóc osobom chorym na depresję, próbują wymusić zmiany zachowania przez gruboskórność, karzącą ciszę, niecierpliwość, stawianie ultimatum typu „Jak się nie pozbierasz, odejdę”. Takie zachowanie są bezużyteczne, bolesne i szkodliwe. Podobnie jak ignorowanie problemu

5. Nie minimalizuj bólu emocjonalnego

Kiedy mówimy: „Nie jest tak źle”, „Jutro ci przejdzie ten smutek” przeszkadzamy osobie chorej przeżyć trudne uczucia. Depresja nie jest słabością ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia.

6. Unikaj doradzania

Może ci się wydawać naturalne, że dzielisz się swoimi radami z ukochaną osobą, która potrzebuje pomocy, bo jest chora na depresję. Jednak może to spowodować dalsze „zapadanie” się w siebie. Lepsze jest pytanie: „Co mogę zrobić, aby pomóc ci, żebyś poczuła się lepiej?”.

7. Nie porównuj

Nie mów, że wiesz jak się czuje osoba chora na depresję, nawet gdy też masz za sobą taką chorobę. Nie opowiadaj też o innych znanych ci przypadkach. Każdy z nas jest tak indywidualny, że w jedyny sposób przeżywa swoje uczucia.

8. Dowiedz się jak najwięcej o depresji

Porozmawiaj z psychologiem, czytaj książki, fora internetowe. Pomoc osobie w depresji będzie skuteczna, jeśli poznasz objawy, przebieg, następstwa choroby. Wówczas twoje wsparcie ma szansę być naprawdę skuteczne.

9. Bądź cierpliwy

Serani uważa, że cierpliwość jest kluczowym elementem pomagania ukochanej osobie w depresji. Kiedy naprawdę jesteś z kimś bliskim, nie ma znaczenia jak długo będzie trwało twoje zaangażowanie. Cierpliwość tego, kto pomaga, daje choremu nadzieję. A ona ma moc uzdrawiania.

ALEKSANDRA NOWAKOWSKA

https://zwierciadlo.pl/psychologia/pomoc-osobie-w-depresji-9-wskazowek?fbclid=IwAR18Q2yXOw0S32mwSKlUCDO-YFKY8pe6cbaoBcz1zKtel0Zaj-eKxSvdNGc


#depresja