Jak karty w pasjansie

Jak karty w pasjansie – To następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, “Trener Duszy”, o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

“Jak karty w pasjansie”, to kolejna cześć książki Ani.

 

 

 

Jak karty w pasjansie

 

 

 

 

Jak karty w pasjansie

– Chciałbym pojechać z tobą do twojej matki. Jak dawno ją widziałaś? – Paweł dotknął jej dłoni.

 

– Ostatnio byłam tam przed Wielkanocą. Zawiozłam jej w prezencie błękitny szal. Bardzo jej do twarzy w takim kolorze. Podkreśla głębię jej szarych oczu.

 

Położyła go powoli na stole w swoim szpitalnym pokoiku i rozłożyła na nim wszystkie święte obrazki, jeden koło drugiego, jak karty w pasjansie. Powiedziała, że przywiozłam jej kawałek nieba dla świętych.

 

– Czy wie kim jesteś?

 

– Chyba tak, pielęgniarka zawsze dokonuje prezentacji, ale matka traktuje mnie, jak każdego innego osobnika z gatunku homo sapiens, który kręci się wokół niej. Nigdy nie pyta ani o mego ojca ani o Spokojnego, jakby współczesny byt dla niej nie istniał. Jest spokojna i chyba dobrze jest jej tam, gdzie się znajduje. Dlaczego chcesz ją poznać?

 

– Nie wiem, ale bardzo jestem jej ciekaw. Szczególnie po tym, co mi opowiedziałaś. Moi rodzice już nie żyją, ale ty możesz próbować zrozumieć twoją matkę…

 

– Myślę, że nic się nie da zrobić, mogę jedynie okazać jej współczucie. Mam wrażenie, że ona patrzy na mnie wzrokiem pełnym politowania, kiedy mówię, że już muszę jechać do swojego domu, do innego świata, tego poza jej zakładem, świata, do którego tak naprawdę nigdy nie potrafiła się dopasować.

 

– Czy byłaś tam kiedykolwiek z Zamyślonym?

 

– Tak, raz zawiózł mnie tam gdy dostałam wiadomość, że matka jest poważnie chora na nerki. Potem więcej nie proponował mi wyjazdu, ani ja jemu. Nie zgodził się też, żeby Mrówka poznała babcię. Stwierdził, że to nie ma sensu, bo paranoja jest nieuleczalna, a Mrówka może się tylko przestraszyć. Powiedzieliśmy córce, że jej babcia jest psychicznie chora i do końca życia musi zostać w zakładzie. Widziałam po jej minie, że chciałaby wiedzieć więcej, ale o nic nie zapytała.

 

C.D.N.

 

 

Link do strony na FB, Ani:
Anna Rychter

 

strona, gdzie można kupić całą książkę Ani:

https://zaczytani.pl/ksiazka/trener_duszy,druk


#Matka