Introwertycy a miłość

Introwertycy a miłość – Jak kochają introwertycy i czy można z nimi zbudować trwały, dobry związek będąc ekstrawertykiem.

Introwertycy potrafią na pewno dużo lepiej zrozumieć innych, co daje przestrzeń do udanego związku.

 

 

 

Introwertycy a miłość

 

 

 

 

Introwertycy a miłość

– jak oni kochają?

Zasadniczo introwertycy różnią się od innych ludzi. Ich mózg pracuje nieco inaczej.

 

Oto dlaczego ich związek miłosny jest bardziej delikatny: znacznie mniej słów, ale są o wiele bardziej znaczące i szczere. Introwertycy to osobowości mogące połączyć się ze swoją drugą połówką w sposób znacznie silniejszy, niemal magiczny.

 

Nie bojąc się pomylić, możemy powiedzieć, że w obecnych czasach introwertycy potrafią dużo lepiej zrozumieć innych.

 

Dzięki badaniom i opublikowanym na ten temat książkom (np. “Ciszej proszę: Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać”, Susan Cain) znamy o nich tak ważne rzeczy, jak to, że introwertycy nie są nieśmiali, że są wybiórczy, uważni, czuli i potrafią nawet być dobrymi liderami w pracy.

 

“Uprzedzenie odnośnie introwertyków powoduje ogromne marnotrawstwo talentów, energii i szczęścia.”
-Susan Cain-

 

Gdy chodzi o miłość, to tu introwertycy napotykają typowe dla nich trudności. Będąc w wieku dojrzewania lub w kwiecie młodości, często dochodzą do wniosku, iż nie mogą konkurować z blaskiem i oślepiającą iskrą ekstrawertyków.

 

I w wyniku tego przez jakiś czas żyją w swoich ciemnych zakątkach tylnych rzędów, spokojnie i ostrożnie obserwując świat.

 

Introwertycy-nastolatki zazwyczaj kochają potajemnie. Nie mają odwagi, by podjąć kolejny krok w tym zakresie, który gołym okiem wydaje się być tylko dla odważnych, dla lubiących hałasować i dla dużej ekipy przyjaciół, gdzie wszyscy gadają i nikt nie słucha.

 

Tak czy inaczej, krok po kroku, introwertyk “budzi się” i zdaj sobie sprawy z rzeczy, które ma w swoim życiu…

 

Kiedy potrzeba samotności staje się problemem

Mówią, że prostota polega na odkładaniu na bok tego, co widoczne, by zostało tylko to, co znaczące. Ten pogląd, ta koncepcja jest rzeczą, która jak najbardziej charakteryzuje introwertyków.

 

Nie lubią różnych sztuczek, rozmawiają tylko sensownie, zwracają uwagę lub inwestują swój czas i energię w rzeczy, które w sumie nie pasują do ich natury, duszy i osobowości.

 

Z tego powodu dla introwertyka trudną umiejętnością jest flirtowanie, ciężko znieść pójście na imprezę oraz zacząć rozmawiać z obcą osobą, znajdując się w szerszym gronie osób.

 

Nie zapominajmy, że introwertycy cierpią na większe zmęczenie neuronów, gdy jest potrzeba w nawiązywaniu kontaktu i wychodzeniu na miasto. Oni potrzebują długich okresów samotności, aby “naładować baterię”.

 

Z wielkim zainteresowaniem zajmował się badaniem introwersji taka postać jak Carl Gustav Jung. Według niego, introwertycy skupiają swoją uwagę na punkcie procesów subiektywnych i psychologicznych. Dlatego więc mają skłonność omijać szepty codzienności i swobodnie oddychać powietrzem samotności.

 

Cóż, analizując te ich cechy… Jak w ogóle mogą znaleźć sobie partnera?

 

Introwertycy a miłość

W czasach dzisiejszych rozpoczął się proces, nazwany “Cichą Rewolucją”, który ma na celu kilka rzeczy. Po pierwsze, sprostować błędne poglądy: introwersja oraz ekstrawersja to nie są pojęcia sztywne i kategoryzujące. To są 2 połówki jednej całości, gdzie każda występuje w rożnym stopniu.

 

“Zapominamy, że nikt nie jest na tyle aktywny, w czasie gdy nie robi nic; nigdy nie jest w tak dobrym towarzystwie, jak w samotności.”
-Cato-

 

Błędnym stwierdzeniem jest, że introwertyk nienawidzi towarzystwa i nie ma umiejętności społecznych. Wręcz przeciwnie. Mówimy o kimś, kto uzyskał własną wolność.

 

W warunkach hiperaktywnego społeczeństwa, które ogranicza i uzależnia nas od zewnętrznych źródeł informacji, introwertyk znalazł schronienie w samym sobie, aby zostać bardziej kreatywnym, czułym, oryginalnym, analitycznym i wielkim w zarządzaniu własnymi emocjami.

Czasami naprawdę nie ma potrzeby iść na imprezę i szukać sobie partnera. Ta osobowość wie, jak się poruszać i jak się nawiązuje kontakt. Są to szybcy uwodziciele, mistrzowie rozmów sam na sam, prostych momentów i magicznej intymności.

 

Cechy partnera-introwertyka

Kolejnym mitem, który należy sprostować, jest to, że introwertycy tworzą dobry związek tylko z ludźmi o takim samym typie osobowości. Nie jest to prawda. Introwertyk i ekstrawertyk również mogą zbudować związek między sobą, wzbogacając siebie nawzajem.

 

Rozpatrzmy więc cechy, które definiują osób introwertycznych:

 

  • Introwertyk zachwyca się momentem dzielenia chwil samotności ze swoim partnerem. Skupia całą swoją uwagę i energię na tej osobie. Ponadto są to architekci, którzy w magiczny sposób potrafią się połączyć z naszymi najgłębszymi emocjami, budując silne i prawdziwe pojednanie.
  • Niemniej ważne jest to, iż introwertycy wiedzą, jak dawać przestrzeń, której tak bardzo potrzebują ich partnery. Robią to, ponieważ również pragną chwil odpoczynku od otoczenia, aby cieszyć się sobą.
  • Warto też zrozumieć, że nie trzeba zmuszać introwertyków do robienia czegoś, co im nie pasuje. Nie lubią zmieniać swoich przyzwyczajeń na te, które im nie odpowiadają. Nie rozumieją ani sztuczek, ani bycia “bardziej towarzyskim” tylko po to, że ich partner o to prosi.
  • Bycie cichym nie oznacza myślenia o czymś złym. To powszechne przekonanie, które nie jest prawdziwym. Związek z introwertykiem czasem cechuje się dużą ilością momentów ciszy. Ale nie oznacza to, że im się nudzi, że nie wiedzą co powiedzieć czy czują się niewygodnie.

 

Nie powinniśmy ciągle bombardować ich pytaniem: “O czym myślisz?”

 

Bo jeżeli istnieje rzecz, którą introwertycy doceniają, to będzie dzielenie ciszy z ukochaną osobą. To jest sposób na wyjście spod presji, na cieszenie się z prawdziwej prostoty, na połączenie własnego wewnętrznego światu ze światem swej miłości w prostej intymności.

 

Czy może być coś lepszego?

 

https://pieknoumyslu.com/


#psychologia