Incydent

Incydent – to następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

“Incydent” to kolejny jej znakomity tekst.

 

 

 

Incydent

 

 

 

 

INCYDENT

Bohater tej opowieści był wielkim scenografem.

 

Zrobiłam o nim film, część scenograficzną wozem transmisyjnym z Dużej Sceny Teatru Śląskiego, część biograficzną w pracowni.

 

Kiedy artysta zmarł, ktoś, powiedzmy X, poprosił o VHS z nagraniem. Zaplanował wieczorek Ku Czci: patetyczny, snobistyczny, pretensjonalny. Czego, jak wiedziałam, Scenograf szczerze nie znosił. Podobnie jak samego X.

 

Dalszą część znam z relacji.

 

Kiedy ustały laudacje, głównie na cześć organizatora wieczorku, ten, zarumieniony pochwałami , odpalił film. I rozległ się krzyk :

 

ŁAAAA!

 

Oto na ekranie ukazał się wychodzący z trumny, nikomu nie znany nieboszczyk. W dodatku głodny. Z VHS dobywały się obrazy krwawych szczątków, fruwających wokół wciąż nie dość nasyconego zombi!

 

… Afera i obraza trwały długo. Winnych incydentu nigdy nie odnaleziono.

 

Ja tylko przypominam, że Wiesław Lange był surrealistą.

 

To wiele wyjaśnia. ..

 

Grażyna Ogrodowska 

 

 

 

 

Wiesław Lange

Wiesław Lange (ur. 19 kwietnia 1914, zm. 16 września 1988 w Katowicach) – polski scenograf teatralny, malarz, prekursor surrealizmu w scenografii polskiej.

 

Był absolwentem Wydziału Malarskiego warszawskiej ASP. Po II wojnie światowej pracował w teatrach w Lublinie i Łodzi. W latach 1946-1951 tworzył scenografie dla teatrów we Wrocławiu. W 1951 związał się na stałe z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, dla którego powstała prawie połowa jego projektów scenograficznych.

 

Współpracował również z innymi teatrami w południowej Polsce, również z Operą Śląską w Bytomiu. Był jednym z pierwszych scenografów Telewizji Katowice. Zaprojektował i częściowo wykonał mozaikę Trzej biegacze, znajdującą się na ścianie Stadionu Narodowego w Chorzowie. Projektował także scenografie dla przedstawień Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tworzył dla Teatru Telewizji.

 

Fragmenty jego scenografii i kostiumów znajdują się w zbiorach Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Otrzymał dwie Złote Maski w 1979 i 1981.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Lange


#literatura #opowiadanie