Ignorancja

Ignorancja – to następny wiersz z tomu “Po Między” mojego znajomego, Łukasza Sroki, fenomenalnego finansisty, ale także wrażliwego poety.

Łukasz Sroka posiada bardzo rzadką umiejętność łączenia ścisłego umysłu finansisty, poruszającego się wśród liczb, cyferek i paragrafów, z wrażliwością poety. To bardzo cenne, bowiem prawdziwie piękne dusze wiedzą, że do życia potrzebny jest nie tylko chleb.
“Ignorancja” to następny wiersz Łukasza.

 

 

 

Ignorancja

 

 

 

 

 

 

Ignorancja

 

W dzień końca świata
Ty dostrzegłeś we mnie brata
W dzień końca świata
Dopiero wtedy pękła krata
Naszych cel
Dopiero wtedy piekło twego umysłu
Wyrzuciło mnie na brzeg

 

Łukasz Sroka

 

 

 

 

 

ignorancja

brak podstawowej wiedzy lub nieznajomość czegoś; nieuctwo, ciemnota, niewiedza

 

Ignorancja jest zachowaniem interpersonalnym, związanym z celowym brakiem woli do respektowania innych lub działaniem nieświadomym, wynikającym z niewiedzy.

 

W filozofii badanie ignorancji jest zespolone z badaniem wiedzy i oba te zagadnienia są kluczowe dla epistemologii. Filozofie świeckie generalnie potępiają ignorancję ma to miejsce np. w Opowieści Wigilijnej. Również islam postrzega ignorancję (ar. dżahilīja) jako zło. “Szukaj wiedzy, nawet aż w Chinach” – powiedział Mahomet.

 

W polityce ignorancja jest prawie zawsze cechą postrzeganą pejoratywnie, choć niektóre ugrupowania wyniosły ją do roli ideału, jak na przykład Know-Nothings w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych czy ruchy chłopskie. Ignorancja jest też często utożsamiana z odrzuceniem akademickości, profesjonalizmu oraz innych struktur władzy zakładających swoją intelektualną nadrzędność.

 

https://www.classicistranieri.com/pl/articles/i/g/n/

 

 

 

 

Ignorancja rządzi światem

Nawet dobrze wykształceni i prominentni ludzie nie posiadają żadnej wiedzy na temat dzisiejszego świata. Nie wiedzą, że niemal cała ludzkość ma już dostęp do podstawowej opieki medycznej, a liczba osób żyjących w skrajnej biedzie zmniejszyła się w ciągu minionych dwudziestu lat o połowę – pisze Hans Rosling, szwedzki lekarz w książce” Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą”. Czemu książka zmarłego przed dwoma laty Roslinga będzie nadal aktualna?

 

Hans Rosling przetestował na temat sytuacji na świecie 14 tys. osób z 12 krajów, wśród których byli studenci medycyny, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, wybitni naukowcy, bankierzy, dyrektorzy korporacji, dziennikarze, aktywiści, decydenci polityczni, a więc ludzie zainteresowani sytuacją na świecie.

 

Wyniki okazały się jednak druzgocące, gorsze niż gdyby odpowiedzi udzielano losowo, na chybił trafił. Ignorancja niektórych z prominentnych grup, łącznie z laureatami Nagrody Nobla z medycyny, okazała się dużo większa, niż ogółu społeczeństwa. Jedynie na pytanie o zmiany klimatyczne większość badanych odpowiedziała poprawnie.

 

https://www.computerworld.pl/news/


#poezja