Ich nepotyzm jest zły! Nasz dobry!

Ich nepotyzm jest zły! Nasz dobry! – Następny “wybitny” znawca kultury plecie androny o wyborze dyrektora Teatru Jaracza w Łodzi.

Poseł Lewicy Tomasz Trela w Łodzi powiedział: “Nigdy nie przypuszczaliśmy, że nepotyzm dociera do instytucji kultury. Instytucji, które powinny być zarządzane przez fachowców, niezależnych ekspertów, cieszących się szacunkiem całego środowiska”.
A ja się pytam pana posła, czy cierpi na pomroczność jasną, wybiórczą demencję, czy po prostu ma pamięć rybki akwariowej?
Gdzie pan poseł był, kiedy przez ostatnie dekady “spółdzielnia” teatralna za pomocą ministrów kultury i lokalnych władz samorządowych rozdawała teatry swoim “ciotkom”, “pociotkom” i mężom zaprzyjaźnionych polityczek?
Gdzie pan poseł był, kiedy te teatry rozdawano ludziom kompletnie bez kompetencji, których jedyną zasługą były odpowiednie koligacje polityczne, którzy nie byli, ani ekspertami, ani fachowcami, a już na pewno nie cieszyli się i nie cieszą szacunkiem całego środowiska?
Ta pożałowania godna demagogia sprowadza się tak naprawdę do rozumowania pt. “Ich nepotyzm jest zły, ale nasz był fenomenalny!

 

I pomijam już litościwie, że pan Trela raczył przeoczyć fakt iż będący wysokiej klasy fachowcem w swoim fachu i cieszący się ogromnym szacunkiem środowiska, Michał Chorosiński de facto WYGRAŁ konkurs na dyrektora Teatru Jaracza w Łodzi, ponieważ uzyskał 4 głosy, czyli o jeden więcej od nie znającym się na teatrze i nie cieszącym się szacunkiem, byłego rektora łódzkiej Filmówki, który był nepotycznie ustawiony, żeby wygrać ten konkurs, przez część komisji, która boi się zmian w tym zabetonowanym od 26 lat teatrze.

 

I tak naprawdę, opierając się na tym wyniku i fakcie, że konkurs jest tylko ciałem doradczym, moim zdaniem pan Marszałek powinien powołać Michała Chorosińskiego, jako dyrektora, ponieważ w rzeczywistości on wygrał ten konkurs uzyskując większość głosów.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10220010460906284

 

 

Ich nepotyzm jest zły! Nasz dobry!

 

 

Ich nepotyzm jest zły! Nasz dobry!

Łódź. Poseł Lewicy Tomasz Trela o sytuacji w Jaraczu

Nigdy nie przypuszczaliśmy, że nepotyzm dociera do instytucji kultury. Instytucji, które powinny być zarządzane przez fachowców, niezależnych ekspertów, cieszących się szacunkiem całego środowiska – mówił w poniedziałek w Łodzi poseł Lewicy Tomasz Trela.

 

Tymi słowami polityk odniósł się do sytuacji z wyborem nowego dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

 

Pod koniec lipca władze województwa łódzkiego odwołały – ze stanowiska dyrektora “Jaracza” – Waldemara Zawodzińskiego. Jednocześnie został on odwołany ze stanowiska zastępcy dyrektora teatru do spraw artystycznych. Jak informował wówczas urząd marszałkowski decyzja został podjęta na podstawie stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru i nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.

 

Kilka dni później ogłoszono konkurs na dyrektora teatru, do którego zgłosiło się sześć osób. W ub. tygodniu urząd marszałkowski poinformował, iż komisja konkursowa nie wyłoniła kandydata na to stanowisko. “Konkurs nie został rozstrzygnięty, ponieważ żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji” – napisano w komunikacie.

 

Po tej decyzji pojawiła się informacja, że “marszałek województwa łódzkiego, któremu podlega Teatr Jaracza w Łodzi, na dyrektora chciałby Michała Chorosińskiego znanego z filmu “Smoleńsk”. Jego żona, Dominika Figurska, również aktorka, jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości” – napisała “Gazeta Wyborcza”.

 

I właśnie do tego odniósł się polityk Lewicy. “Nigdy nie przypuszczaliśmy, że nepotyzm dociera do instytucji kultury. Instytucji, które powinny być zarządzane przez fachowców, niezależnych ekspertów, którzy cieszą się szacunkiem całego środowiska. Z informacji napływających w ostatnich dniach wynika, że jeden z partnerów, a dokładnie mąż pani posłanki Dominiki Figurskiej z PiS ma zasiąść na fotelu dyrektora Teatru Jaracza” – mówił na spotkaniu z mediami.

 

Według niego, jest to “skandaliczne, oburzające, że znowu wzajemne relacje w Prawie i Sprawiedliwości decydują o tym, kto ma być menadżerem tej, czy innej instytucji”.

 

Wtórowała mu obecna na konferencji rzeczniczka prasowa Lewicy w Łodzi Ismena Lechowska. Wraz z Trelą zażądali od marszałka województwa łódzkiego Grzegorz Schreibera, żeby “z tych karkołomnych politycznych decyzji się wycofał, żeby ten konkurs, który ma być realizowany był transparentny, był otwarty i żeby wybrać na dyrektora Teatru Jaracza w Łodzi prawdziwego fachowca, menadżera kultury, który się na tym zna, a nie “ciotkę”, “pociotkę”, czy męża polityczki Prawa i Sprawiedliwości”.

 

Ich zdaniem to nie kryteria polityczne powinny decydować o wyborze dyrektora tej placówki. “Polityka i politycy nie powinni ingerować w działalność artystyczną” – podkreślali.

 

Pytana o sprawę rzeczniczka prasowa marszałka Magdalena Kamińska zdziwiła się słowami Treli. Zwróciła uwagę, że do konkursu przystąpiło sześciu kandydatów, wśród nich był również Chorosiński. Każdy z nich musiał spełnić warunki określone w ogłoszeniu o konkursie. Aby zostać nowym dyrektorem teatru trzeba było uzyskać bezwzględną większość głosów. W tym przypadku co najmniej pięć. Przeprowadzono trzy głosowania, które nie rozstrzygnęły jednak o wyborze. W każdym z nich Chorosiński otrzymywał cztery głosy, drugi z kandydatów – b. rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser Mariusz Grzegorzek trzy głosy.

 

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał, jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na scenie pojawiali się m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz, Zofia Mrozowska.

 

Teatr posiada w Łodzi trzy sceny – Dużą, Małą i Kameralną.

 

https://e-teatr.pl/


#TeatrJaracza