Houston – mamy problem

„Houston, mamy problem”  usłyszano w Houston w centrali lotów kosmicznych, kiedy 13 kwietnia 1970 w drodze do Księżyca i odległości 328 000 km od Ziemi w module serwisowym Apolla 13 eksplodował zbiornik z tlenem.

 

Houston nasaKiedy kilka dni temu kończyliśmy nagranie Teatru Telewizji – “Jordan” z Ewą Kutynią i Ewa zagrała genialnie ostatnią scenę, wszyscy w totalnej ciszy przeżywali ten wodospad emocji, który nam zafundowała. Nagle nasz realizator, Leszek Ptaszyński przerwał tę pełną napięcia ciszę słowami“Przerwałem nagranie” i wszyscy poczuliśmy wtedy tak, jakby kontrola lotów kosmicznych w Houston oznajmiła nam, że straciła kontakt z wahadłowcem, że to było ostatnie przedstawienie “Jordan”, że ten prom już nigdy na ziemię nie wróci.

 

To była bardzo wzniosła chwila.

 

Dziękuję Ewie i wszystkim zamieszanym w to przedsięwzięcie za wspaniałą przygodę.

 

“Jordan” odłączył się od macierzystej stacji kosmicznej i szybuje już samotnie w bezkresie wspomnień.

 

Jestem wdzięczny, że miałem możliwość pracy nad tym fantastycznym projektem.

 

 

 

 

Apollo 13

Apollo 13 wystartował 11 kwietnia 1970.

 

W skład załogi wchodzili: James Lovell – dowódca misji, Swigert – pilot modułu dowodzenia „Odyssey” (na trzy dni przed startem zastąpił Thomasa Mattingly’ego, podejrzewano bowiem, że podczas lotu może zachorować na różyczkę) i Fred Haise – pilot modułu księżycowego „Aquarius”. Celem misji było lądowanie Lovella i Haise’a na Księżycu w okolicy krateru Fra Mauro.

 

13 kwietnia 1970 w drodze do Księżyca i odległości 328 000 km od Ziemi w module serwisowym Apolla 13 eksplodował zbiornik z tlenem.

 

W Houston usłyszano wówczas pamiętne: „Houston, mamy problem” (Houston, we’ve had a problem).

 

W rezultacie kolejne lądowanie człowieka na Srebrnym Globie okazało się niemożliwe.

 

Najistotniejszym problemem stało się bezpieczne sprowadzenie załogi na Ziemię.

 

Astronauci, wykorzystując moduł księżycowy i jego zapasy powietrza oraz akumulatory, okrążyli Księżyc i skierowali statek w kierunku Ziemi.

 

Po licznych perypetiach 17 kwietnia pomyślnie wodowali na Oceanie Spokojnym. Była to prawdopodobnie najtrudniejsza misja w historii lotów załogowych zarówno dla załogi, jak i Centrum Kontroli Lotów.

 

Załoga Apollo 13 wciąż zachowuje rekord największej odległości od Ziemi (400 171 km), na jaką oddalili się astronauci w statku kosmicznym.

 

www.space.com/17250-apollo-13-facts.html


#GrzegorzKempinsky #EwaKutynia #TeatrTV #TeatrTelewizji