Homolobby powraca

Homolobby powraca odnosi się do niedawnej wypowiedzi Andrzeja Grabowskiego, który ostro zaatakował gejowską subkulturę w teatrze polskim.

 

homolobbyJa tam nikomu do łóżka nie zaglądam, mam wielu przyjaciół gejów, których lubię i szanuję, ale  jest różnica między bycie gejem, a robienia ze swojej orientacji seksualnej dogmatu artystycznego, a to homolobby z własnej orientacji uczyniło kryterium podziału ludzkości na “naszą” i “obcą”, lepszą i gorszą i właśnie przeciw temu wystąpiła Joanna Szczepkowska, a teraz Andrzej Grabowski, a ja się pod tym podpisuje oboma rękami.

Wiem, że od owego homolobby dostanie mi się też mocno po głowie, ale nie mogę milczeć, kiedy ich dogmat staje się naczelną estetyką teatralną w kraju, a kiedy ktokolwiek próbuje dać wyraz innemu poglądowi jest natychmiast wyzywany od homofobów i zaszczuty przez całe to środowisko, które obecnie jest grupą trzymającą władzę w teatrze”.

I żeby nie było wątpliwości, że cytuję jakiś moherowych ciemnogrodów, poniższy artykuł pochodzi ze strony QUEER.pl portalu dla ludzi LesbianGejBiTrans

I jak pisze autorka artykułu “jeśli mamy szczerze rozmawiać o prawach gejów do normalnego życia, to zachowujmy się jak w normalnym kraju i dajmy prawo do oceniania gejów też.” 

A ja od siebie mogę dodać, że rzec nie koniecznie dotyczy oceniania gejów, bo geje to ludzie, a ja oceniam ludzi po tym, jakimi są, a nie po tym z kim sypiają, ale dajmy prawo do oceniania teatru gejowskiego, jak każdy inny, a nie przywołujmy homofobii, jako naczelny argument, który przywołuje homolobby za każdym razem, kiedy komuś nie odpowiada ta estetyka.

Amen

 

 

Andrzej Grabowski o “gejowskiej subkulturze” w teatrze

 

“Homoseksualny lobbing” wraca?

Dodano: 13.08.2014, Aktualizacja: 13.08.2014

homolobby andrzej grabowski“Według mnie gejowska subkultura zaczyna być bardziej niż kiedyś częścią środowiska teatralnego, częściej zatem powstają spektakle, które wpisują się w jej formułę” – powiedział Andrzej Grabowski, jako przykład podając “dziesięciu młodych nagich chłopców”, którzy stoją na scenie “i podskakują”.

W księgarniach pojawiła się ostatnio książka “Jak brat z bratem. Andrzej i Mikołaj Grabowscy w rozmowie z Hanną Halek”, w której to właśnie znany szerokiej publiczności z roli Kiepskiego aktor dzieli się swoimi przemyśleniami m.in. o gejach, czy nagości we współczesnym teatrze.

“Według mnie gejowska subkultura zaczyna być bardziej niż kiedyś częścią środowiska teatralnego, częściej zatem powstają spektakle, które wpisują się w jej formułę. Takie, w których np. dziesięciu młodych nagich chłopców stoi na scenie i podskakuje. Niby jest w tym coś artystycznego, przynajmniej tak wydaje się chyba twórcom. Mnie się tak jednak nie wydaje, ponieważ to nie ma żadnego związku z artyzmem i jest zupełnie nieuzasadnione” – podkreśla Andrzej Grabowski, dodając, że “Sensu nie mają takie przedsięwzięcia jak adaptacja Szekspira, w której to na scenie ma miejsce gwałt, gdzie jeden goły chłopiec posuwa drugiego. To skończyło się zresztą tak, że jeden z tych chłopców jakoś przez to przeszedł, ale drugi płakał jak dziecko, tak bardzo nie chciał tego robić. Ale… robił, ponieważ bał się, że jeśli odmówi, to zostanie wyrzucony. I to jest naprawdę straszne”.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku głośno było o Joannie Szczepkowskiej, która poskarżyła się, że „gazeta, do której pisuje felietony” nie chciała opublikować jej tekstu o „homoseksualnym lobbingu” w teatrze. „Tekst został zatrzymany i określony, jako donos. Ja zostałam nazwana szmatą. Otóż, jeśli mamy szczerze rozmawiać o prawach gejów do normalnego życia, to zachowujmy się jak w normalnym kraju i dajmy prawo do oceniania gejów też. Dyktat środowisk homoseksualnych musi się spotykać z odporem tak jak pary gejowskie muszą się doczekać praw małżeńskich. I nie trzeba sprawdzać nikogo pod względem preferencji seksualnych, żeby ten dyktat widzieć” – podkreślała aktorka.

(md)

Link do źródła:
https://kempinsky.pl/queer.pl/news/194951/andrzej-grabowski-teatr-homoseksualizm-sztuka

______________________________________________________________________________
#teatr #homolobby