Hipokryzja teatru polskiego

Hipokryzja teatru polskiego to wpis Jarka Jakubowskiego dotyczący reakcji środowiska teatralnego na temat unieważnienia konkursu na teatr w Toruniu.

 

hipokryzjaZe swojej strony chciałbym tylko dodać, że nie jest to broń Boże reakcja CAŁEGO środowiska teatralnego. Co raz więcej ludzi ma odwagę podnieść głowę i głośno mówić o tej patologii w teatrze polskim, jaką jest próba zawładnięcia całym polskim teatrem przez jedną jedynie słuszną tezę, jedną jedynie słuszną estetykę i jeden jedynie słuszny teatr.

Początkiem końca każdej dynastii jest, że ktoś ma odwagę wstać i powiedzieć, że król jest nagi.

A o tym mówi się coraz częściej.

Na Facebooku zawiązała się nawet grupa poparcia dla decyzji Marszałka Całbeckiego “Brawa dla Marszałka Piotra Całbeckiego za odwagę”
https://www.facebook.com/groups/888016964589175/?pnref=story

To zaprawdę zatrważające, jakich niecnych manipulacji dopuszcza się “grupa dzierżąca władzę w teatrze” i jak łatwo po raz kolejny przychodzi im zrobić wodę z mózgu wielu obywatelom kultury.

Kiedy w ustawionym konkursie wygrywa, albo zostaje mianowany ICH kandydat – wszystko jest w porządku.

Kiedy jednak, jak teraz, ktoś ma odwagę się im przeciwstawić – podnoszą raban o naruszenie demokratycznych mechanizmów, praw obywatelskich, praworządności itd, itp, etc.

Wszystko to pomimo, że podjęta decyzja o unieważnieniu konkursu jest jak najbardziej praworządna, zgodna z przepisami i prawem, a moim zdaniem także z najbardziej fundamentalnymi zasadami demokracji, o czym szerzej pisze Olga Ptak w artykule “Konkurs, a demokracja” https://kempinsky.pl/konkurs-a-demokracja/

Tak więc hipokryzja tej części środowiska teatralnego polega na wybiórczym stosowaniu naginanej według własnego upodobania zasad etyki i moralności.

Hipokryzja to także używać argumentów niby ratujących demokrację, kiedy tak naprawdę samemu się jej nie przestrzega, albo wręcz gwałci.

Tak to doprawdy hipokryzja tej części teatru polskiego, która ma się za najbardziej postępową światłą

Amen

Hipokryzja teatru polskiego

Jarosław Jakubowski napisał:
2015-04-23 ·
“Miarą hipokryzji tzw. środowiska teatralnego i mediów mu kibicujących jest ich reakcja na konkursy dyrektorskie. Kiedy dwa razy z rzędu dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy zostawał człowiek z nadania poprzedniego dyrektora (raz Orzechowskiego, potem Łysaka), jakoś nie było słychać głosów oburzenia. Dziś, kiedy dyrektorem Teatru Horzycy w Toruniu ma zostać podobno ktoś z nadania marszałka, podnoszony jest raban. Jedno “nadanie” jest dobre, a inne – już nie. Wszystko zależy od tego, kto, kogo i w jakim układzie…

…Konkursy są fikcją i fasadą, tak jak cała tzw. demokracja przedstawicielska. Pewnie większość z nas ma swoich kandydatów i każdy byłby w stanie obronić właśnie ten, a nie inny wybór. Rozumiem – eksperci, w porządku, są po to, żeby podpowiadać, ale niekoniecznie powinni podejmować wiążące decyzje. Uczciwsze byłoby, gdyby to marszałek, podpierając się głosem doradczym ekspertów, wybierał dyrektora teatru.”
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235166447&fref=ts

 

hipokryzja

Synonimy do słowa hipokryzja:

bałamuctwo, blaga, blagierka, blagierstwo, bufonada, chytrość, cwaniactwo, cyganienie, cygaństwo, cynizm,deklamatorstwo, demagogia, dezinformacja, dętologia, diaboliczność, dulszczyzna, dwulicowość, efekciarstwo,fałsz, fałszywość, faryzeizm, faryzeuszostwo, fasadowość, fikcja, hucpa, jezuityzm, kabotynizm, kabotyństwo,kanciarstwo, kant, kazuistyka, kłamliwość, kłamstwo, kołtuneria, kołtuństwo, kręcenie, krętactwo,krzywoprzysięstwo, kuglarstwo, łgarstwo, makiawelizm, manipulacja, matactwo, mistyfikacja, mistyfikatorstwo,nieprawda, nieprawdziwość, nierzetelność, nieszczerość, nieuczciwość, obłuda, oszukaństwo, oszustwo,oszwabianie, perfidia, podstępność, podwójna moralność, pokrętność, politykierstwo, pozerstwo, pozorność,przebiegłość, przewrotność, sloganowość, sofistyka, szacherka, szachrajstwo, szalbierstwo, szarlataneria,szarlataństwo, szatańskość, szpan, szpanerstwo, tromtadracja, udawanie, wykrętność, zakłamanie, załganie,zwodniczość,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/hipokryzja

 

____________________________________________________________________________
#teatr