Gruzja kontrastów

Gruzja kontrastów to moja impresja po tygodniowym pobycie w tym pięknym kraju pełnym wspaniałych i dumnych ludzi, którzy zbyt często borykają się z biedą.

 

Gruzja kontrastówPierwsze moje zetknięcie z Gruzją było wręcz szokiem, albowiem wylądowaliśmy w Batumi, które jest zwane Dubajem, Monte Carlo, lub Las Vegas Gruzji.

 

Miasto pełne nowoczesnych hoteli, kasyn, odjechanej architektury, ale także rozsypujących się bloków, skrajnej biedy, a nawet nędzy.

 

Jak się z czasem okazało, ten kontrast w różnych postaciach powtarzał się przez cały mój pobyt i z mojego punktu widzenia najlepiej charakteryzuje ten piękny kraj.

 

Nie będę tu pisał wypracowania naukowego na temat zasobów, potencjału, sytuacji geopolitycznej etc, lecz kilka zdań, na gorąco, jakie odniosłem wrażenie, po dość krótkim pobycie, bo przecież nie sposób poznać jakiś kraj w trakcie jednego tygodnia.

 

Nie będę też pisał frazesów na temat biesiad, wspaniałej kuchni, doskonałych win i koniaków, fascynującej przyrody i tym podobnych, okrągłych zdań, które możecie wyczytać w każdym przewodniku po Gruzji.

 

Otóż moim zdaniem widać na każdym kroku, że Gruzja stara się podnieść z gospodarczego parteru do jakiego zapędził ten kraj najpierw Związek Sowiecki, a potem Rosja.

 

Buduje się dużo i z wielkim rozmachem, rozmachem, który często przewyższa umiejętności i możliwości, a zatem to co z daleka wygląda wspaniale, po podejściu na bliższą odległość, często jest pełne niedoskonałości.

 

Poza tym, często tuż za najnowszym supereksluzywnym hotelem chowa się rozpadająca się Chruszczówka, albo jakiś inny relikt ery ZSRR.

 

Gruzja to jednak przede wszystkim ludzie, gościnni, pomocni, pracowici, ale nade wszystko przyjaźni.

 

Pomimo niedawnych tak bolesnych doświadczeń z Rosją, nikt nie patrzył na mnie, albo moich współtowarzyszy wilkiem, kiedy próbowaliśmy się dogadać po rosyjsku, a kiedy poznaliśmy się bliżej i zaczęliśmy poruszać w naszych rozmowach te trudne tematy, mówili o tym, jak o ciężkiej chorobie, ze smutkiem ale BEZ NIENAWIŚCI.

 

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że jedynie skrobnąłem po powierzchni podczas tak krótkiego pobytu, ale to właśnie ci wspaniali ludzie, spowodowali, że wszystkie niedogodności, niewygody i niedociągnięcia, jakie znamy z naszej własnej historii stały się nie tylko do wytrzymania, ale wręcz zapominało się o nich i to właśnie ci wspaniali ludzie powodują, że z wielką przyjemnością będę tam wracał i kibicował im w ich dążeniach do zjednoczenia się z Europą i Zachodem.

 

Niech żyje Gruzja!

 

 

 

 

Gruzja

Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruzja


#Gruzja