Generał ołowianej armii

Generał ołowianej armii – to kolejny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od jakiegoś czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

 

“myśli spod kopuły”
GENERAŁ OŁOWIANEJ ARMII

wraz z ołowianych żołnierzyków armią
ja bitwę jeszcze wygrać muszę
z czasem co łatwo tak wygarnął
z dziecięcej mojej duszy

generał ołowianej armiijednookiego misia z naderwaną głową
co w dożywotniej jest piwnicy
i tancereczkę papierową
w bibułkowej króciutkiej spódnicy
okulałego na biegunach konika
i drewnianego bez skrzydła ptaka
pajaca któremu uśmiech nie znika
choć w skrzyni jest ciemność taka
i psa co na baterie miał serce
a zawsze w nocy mnie bronił
tajemnic mych poznał najwięcej
i żadnej nie uronił

chciałbym jeszcze uratować
a ołowiane żołnierzyki potrafią
na zawsze we mnie dziecko schować
na przekór żółknącym fotografiom

Wojciech Hübner 

https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5/posts/1430249673706009

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej HübnerWojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie wolontariatu AktywniPlus.
https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

Ołowiane żołnierzyki

Ołowiane żołnierzyki – tradycyjne zabawki dziecięce, przedstawiające miniaturowe postaci żołnierzy, odlane ze stopu ołowiu i cyny. Figurki zazwyczaj były ręcznie malowane, oddając szczegóły umundurowania wojska z różnych epok i rodzajów sił zbrojnych. Ołowiane żołnierzyki odlewane były w dwuczęściowych rozkładanych metalowych formach, do których wlewano rozgrzany do 300 °C. stop metali. Dzięki tej prostej technologii, zabawka mogła być produkowana seryjnie i na dużą skalę. Poza funkcją typowej zabawki, żołnierzyki zyskały również znaczenie kolekcjonerskie. Są niejednokrotnie małymi dziełami sztuki, a przy ich odlewaniu korzysta się z techniki traconego wosku, pozwalającej uzyskać nieporównanie wyższą dokładność szczegółów oraz realizm trójwymiarowej postaci. Największą popularnością cieszyły się ołowiane żołnierzyki w XVIII i XIX wieku. Moda na ołowiane żołnierzyki rozpoczęła się w 1913 r., gdy Herbert George Wells opublikował książkę “Little Wars”. Zaproponował w niej grę wojenną toczoną przy pomocy figurek ołowianych żołnierzyków.
https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82owiane_%C5%BCo%C5%82nierzyki


#nostalgia