Gdzie kończy się sztuka
Gdzie kończy się sztuka – pamiętajcie; ci, którzy w świątyni sztuki panoszą się i chłepczą z koryt, znikną jak piach na pustyni zdmuchnięty przez wiatr.
Janina Wierusz Kowalska pod moim postem o wielkiej hucpie, zwanej wybitnym przedstawieniem, niejakiego Jakuba Skrzywanka pt. „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, znakomicie opisała mechanizmy, według których działa Mafia Teatralna, która pod wiekopomnymi hasłami o tolerancji i równości, promuje zwykły chłam. Równocześnie czerpiąc korzyści i załatwiając swoje maciupkie, osobiste interesy.
Zatytułowała swój komentarz “Gdzie kończy się sztuka”.
Gdzie kończy się sztuka
Łatwo każdemu zadecydować, gdzie kończy się sztuka., jeśli wysili swój umysł, otworzy serce i nie ulęknie się ZŁA.
Bo sztuka to nie żaden ciąg, tylko definiowalne i rozpoznawalne zjawisko, które przecież określali wielcy tego świata; Horacy, Goethe, św. Tomasz z Akwinu itd.
Sztuka jest pokarmem dla naszego ducha. Jej zadaniem uwznioślać nas, a artysta jest sługą swojego talentu – daru. A oszuści, działający na zlecenie, to polityczny brud, chłam głupota włażąca do świątyni sztuki tylnym wejściem.
Ale pamiętajcie; ci, którzy w świątyni sztuki panoszą się i chłepczą z koryt, znikną jak piach na pustyni zdmuchnięty przez wiatr.
Mafia
Mafia – tajna organizacja przestępcza, nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw[; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.
Nazwa i korzenie pierwszych organizacji pochodzą z Sycylii (wł. La Cosa Nostra „Nasza Sprawa”), skąd wpływy mafii w XIX wieku rozszerzyły się na całe Włochy, aż do najwyższych struktur politycznych i finansowych. Podczas emigracji zarobkowej w XX wieku, silną działalność rozwinęła również w Stanach Zjednoczonych. Dziś organizacje przestępcze działają na całym świecie, głównie w Kolumbii, Boliwii, Rosji, USA i we Włoszech.
Etymologia
Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia słowa „mafia”:
- Wedle jednej z nich w Wielki Poniedziałek 1282 roku (Nieszpory sycylijskie) doszło do zgwałcenia włoskiej panny młodej w dniu jej ślubu przez francuskiego żołnierza. W odpowiedzi na gwałt, Sycylijczycy, pragnąc pomścić hańbę rodaczki, zaatakowali garnizon francuskich żołnierzy; zginęły tysiące Francuzów; wieść o tym wydarzeniu rozeszła się do kolejnych miasteczek Sycylii, prowokując falę dalszych rozruchów. W języku włoskim ma fia oznacza „moja córka”, co stało się okrzykiem bojowym Sycylijczyków. Ma fia! ma fia! miała ponadto błagalnie krzyczeć matka zgwałconej dziewczyny.
- Inna teoria głosi jakoby „mafia” pochodziła od pierwszych liter hasła, które towarzyszyło Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej, pod rządami dynastii Andegawenów – morte alla Francia Italia anela – „śmierć Francuzom hasłem Włochów”.
- Mafia pochodzić ma od pewnej czarownicy nazwanej przez inkwizycję Catarina la Licatisa nomata ancor Mafia, czyli (zuchwała, opętana władzą i wyniośle arogancka).
- Słowo mafia ma pochodzić ze starofrancuskiego maufer – imię boga zła lub od arabskiego míhal, oznaczającego zgromadzenie.
- Mafia ma być skrótem od Mazzini Autorizza Furti, Incendi, Avvelamenti. Otóż przywódca Risorgimento – Giuseppe Mazzini był bliskim sojusznikiem Giuseppe Garibaldiego. Mazzini był zwolennikiem rozbojów, podpaleń i trucicielstwa jako sposobu walki z dynastią Burbonów. Za sprawą Garibaldiego przyłączono Sycylię do nowo powstałego państwa włoskiego. W 1860 roku oddziały Garibaldiego (Czerwone Koszule) wylądowały na Sycylii. Wśród nich było około dwustu picciotti – młodych ludzi (na wpół wieśniaków, na wpół rozbójn
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia
#Hucpa #JakubSkrzywanek #Teatr