Gdzie kończy się sztuka

Gdzie kończy się sztuka – pamiętajcie; ci, którzy w świątyni sztuki panoszą się i chłepczą z koryt, znikną jak piach na pustyni zdmuchnięty przez wiatr.

Janina Wierusz Kowalska pod moim postem o wielkiej hucpie, zwanej wybitnym przedstawieniem, niejakiego Jakuba Skrzywanka pt. „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, znakomicie opisała mechanizmy, według których działa Mafia Teatralna, która pod wiekopomnymi hasłami o tolerancji i równości, promuje zwykły chłam. Równocześnie czerpiąc korzyści i załatwiając swoje maciupkie, osobiste interesy.
Zatytułowała swój komentarz “Gdzie kończy się sztuka”.

 

 

 

Gdzie kończy się sztuka

 

 

 

 

Gdzie kończy się sztuka

Łatwo każdemu zadecydować, gdzie kończy się sztuka., jeśli wysili swój umysł, otworzy serce i nie ulęknie się ZŁA.

 

Bo sztuka to nie żaden ciąg, tylko definiowalne i rozpoznawalne zjawisko, które przecież określali wielcy tego świata; Horacy, Goethe, św. Tomasz z Akwinu itd.

 

Sztuka jest pokarmem dla naszego ducha. Jej zadaniem uwznioślać nas, a artysta jest sługą swojego talentu – daru. A oszuści, działający na zlecenie, to polityczny brud, chłam głupota włażąca do świątyni sztuki tylnym wejściem.

 

Ale pamiętajcie; ci, którzy w świątyni sztuki panoszą się i chłepczą z koryt, znikną jak piach na pustyni zdmuchnięty przez wiatr.

 

Janina Wierusz Kowalska

 

 

 

 

Mafia

Mafia – tajna organizacja przestępcza, nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw[; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Nazwa i korzenie pierwszych organizacji pochodzą z Sycylii (wł. La Cosa Nostra „Nasza Sprawa”), skąd wpływy mafii w XIX wieku rozszerzyły się na całe Włochy, aż do najwyższych struktur politycznych i finansowych. Podczas emigracji zarobkowej w XX wieku, silną działalność rozwinęła również w Stanach Zjednoczonych. Dziś organizacje przestępcze działają na całym świecie, głównie w Kolumbii, Boliwii, Rosji, USA i we Włoszech.

 

Etymologia

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia słowa „mafia”:

  1. Wedle jednej z nich w Wielki Poniedziałek 1282 roku (Nieszpory sycylijskie) doszło do zgwałcenia włoskiej panny młodej w dniu jej ślubu przez francuskiego żołnierza. W odpowiedzi na gwałt, Sycylijczycy, pragnąc pomścić hańbę rodaczki, zaatakowali garnizon francuskich żołnierzy; zginęły tysiące Francuzów; wieść o tym wydarzeniu rozeszła się do kolejnych miasteczek Sycylii, prowokując falę dalszych rozruchów. W języku włoskim ma fia oznacza „moja córka”, co stało się okrzykiem bojowym Sycylijczyków. Ma fia! ma fia! miała ponadto błagalnie krzyczeć matka zgwałconej dziewczyny.
  2. Inna teoria głosi jakoby „mafia” pochodziła od pierwszych liter hasła, które towarzyszyło Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej, pod rządami dynastii Andegawenów – morte alla Francia Italia anela – „śmierć Francuzom hasłem Włochów”.
  3. Mafia pochodzić ma od pewnej czarownicy nazwanej przez inkwizycję Catarina la Licatisa nomata ancor Mafia, czyli (zuchwała, opętana władzą i wyniośle arogancka).
  4. Słowo mafia ma pochodzić ze starofrancuskiego maufer – imię boga zła lub od arabskiego míhal, oznaczającego zgromadzenie.
  5. Mafia ma być skrótem od Mazzini Autorizza Furti, Incendi, Avvelamenti. Otóż przywódca Risorgimento – Giuseppe Mazzini był bliskim sojusznikiem Giuseppe Garibaldiego. Mazzini był zwolennikiem rozbojów, podpaleń i trucicielstwa jako sposobu walki z dynastią Burbonów. Za sprawą Garibaldiego przyłączono Sycylię do nowo powstałego państwa włoskiego. W 1860 roku oddziały Garibaldiego (Czerwone Koszule) wylądowały na Sycylii. Wśród nich było około dwustu picciotti – młodych ludzi (na wpół wieśniaków, na wpół rozbójn

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia


#Hucpa #JakubSkrzywanek #Teatr