Gajos idzie w pizdu i już?

Gajos idzie w pizdu i już? – znakomita anegdota o Januszu Gajosie i pracą z nim w teatrze opowiedziana przez reżysera Piotra Cieplaka.

Janusz Gajos słynie nie tylko z tego, że jest fantastycznym aktorem, kilka z jego powiedzonek i sytuacji przeszło wręcz do klasyki anegdotek.

Oto jedna z nich:

Gajos idzie w pizdu i już

Gajos idzie w pizdu i już?

PIOTR CIEPLAK powiedział tak o współpracy z JANUSZEM GAJOSEM w Teatrze Narodowym:

(…) Kiedyś na próbie sytuacyjnej “Nart Ojca Świętego” mówię do niego:

“Janusz, po tej scenie odchodzisz w głąb i idziesz tam w pizdu”, wyobrażając sobie, że zwyczajnie pójdzie za kulisy.

Poszedł, zatrzymał się przed ścianą i żartobliwie, ale i z nutą powagi mówi do mnie:

“Przepraszam cię, Piotrze, ale pizdu jest w prawo czy w lewo?”.

* Jacek Wakar, “Przyczajony geniusz”, s. 132-33.

Janusz Gajos

Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowyprofesor sztuk teatralnych, fotografDoktor honoris causa Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Życiorys

W jedenastym roku życia zamieszkał wraz z rodzicami w Będzinie, gdzie ukończył szkołę podstawową, zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym (1957). Zawodu aktora uczył się w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana, kilkakrotnie starając się o przyjęcie do Szkół Teatralnych w Łodzi i Krakowie, ciągle bez powodzenia. Odbył służbę wojskową (1960–1961).

Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi (1961–1965), dyplom uzyskał w roku 1971. Debiutował w filmie Marii Kaniewskiej Panienka z okienka (1964) w roli Pietrka. Jako aktor występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, od 1970 w teatrach warszawskich (Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny), Teatrze Powszechnym w Warszawie (od 1985), Teatrze Narodowym w Warszawie (2003) oraz w spektaklach Teatru Telewizji. W 2003 został wykładowcą PWSFTiT w Łodzi, a w 2006 członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Występował w roli Tureckiego w odcinkach Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz w skeczach telewizyjnego programu specjalnego Kabaretu Dudek pt. W telewizyjnej kawiarni.

Zajmuje się również fotografią, pierwszą wystawę swoich zdjęć zorganizował w Katowicach (2002).

W 2008 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. 7 października 2016 został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

Życie prywatne

Czterokrotnie żonaty: z Zoją; z aktorką Ewą Miodyńską; z realizatorką telewizyjną Barbarą Nabiałczyk, z którą ma jedyną córkę (Agatę); obecnie z Elżbietą Brożek.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Gajos


#JanuszGajos