Festiwal próżności

Istny festiwal próżności zobaczyłem wczoraj w telewizji, oglądając jednym okiem wszelakie kolędowania na różnych kanałach telewizyjnych.

 

Festiwal_próżnościZazwyczaj nie oglądam telewizji, ale w trakcie Świąt, kiedy nie jestem u siebie w domu, przyjmuje zwyczaje domu, w którym goszczę, a akurat wczoraj byłem gościem u ludzi, gdzie telewizor grał non stop.

 

Najpierw pomyślałem, że to fajnie, że będziemy mieli podkład kolędowy pod naszą Wigilię, ale ledwie po kilkunastu minutach zbierało mi się już na wymioty, oglądając, jak jedna gwiazda rangi dolnoalbańskiej, prześcigała drugą, w nadinterpretowaniu kolęd, fryzurach, makijażach, kreacjach i dodatkach rodzaju biżuterii, czarnych okularów, skórzanych spodni itp. Itd. Etc.

 

No istny festiwal próżności. I to tak pierdziącosłodki, że kutia w porównaniu z tymi tonami lukru i fałszywego uduchowienia wylewającego się z telewizora, była gorzka, jak dziegieć.

 

Pewni powiecie, że się czepiam i pewnie macie rację.

 

Bo przecież rozumiem, że status celebryty w Polsce nieodłącznie jest związany z wizerunkiem, który owe gwiazdeczki prezentują, ale na Boga, czy przynajmniej w Boże Narodzenie, nie można prosić o odrobinę pokory i prostoty?

 

Bo przecież nie rzecz w tym, żeby się ścigać w kostiumach i interpretacji, lecz żeby w sposób jak najprostszy zaśpiewać kolędę i zaufać, że jej ładunek emocjonalny i zakorzenienie kulturowe są na tyle silne, że obronią się same.

 

A tak po kilkunastu minutach nie mogłem już patrzeć się na te ryje, które udając duchowość prześcigały się w tym, żeby jak najkorzystniej wypaść na ekranie.

 

I nie mówcie mi o komercjalizacji Świąt, bo wolę już słuchać amerykańskich christmas songs w windzie w jakimś supermarkecie, niż oglądać ten niesmaczny festiwal próżności na ekranie mojego telewizora.

 

Amen! Aj! Aj!

 

 

 

 

Próżny
1. «mający o sobie bardzo dobre zdanie i lubiący, żeby go podziwiać i pochlebiać mu»
2. «nadmiernie przywiązujący wagę do rzeczy zewnętrznych; też: świadczący o takiej postawie»
3. «niedający pożądanych efektów»
4. «niczym niewypełniony»

 

https://sjp.pwn.pl/sjp/prozny;2509234.html


#telewizjia