Festiwal który dziękuje psom

Festiwal, który dziękuje psom – Co roku w Nepalu odbywa się festiwal, który dziękuje psom za to, że nas kochają i są naszymi przyjaciółmi.

Jak dobrze, że są na świecie ludzie, którzy potrafią docenić naszych czworonożnych przyjaciół i organizują festiwal, który dziękuje psom.

Festiwal, który dziękuje psom

Co roku w Nepalu odbywa się festiwal, który dziękuje psom za to, że są naszymi przyjaciółmi

Tihar to 5-dniowy festiwal Hindu odbywający się w Nepalu, przy czym drugi dzień jest zarezerwowany dla naszych oddanych, czworonożnych towarzyszy. To konkretne wydarzenie nosi nazwę “Kukur Tihar” lub “Kukur Puja”, co oznacza “oddawanie szacunku psom”.

Ludzie oferują wianki, tikę (znak noszony na czole), oraz wyśmienite jedzenie dla psów, i skupiają się na wspaniałej relacji między ludźmi a wiernymi czworonogami.

Wianki i girlandy są oznaką szacunku dla tych zwierząt, a czerwone znaki na ich czole to oznaka świętości.

Zdjęcia z tego święta zapierają dech w piersiach.

Myśl o tym pięknym święcie z pewnością ucieszy wielu miłośników psów i doda otuchy po wieściach o zupełnie innego rodzaju festiwalu w Yulin w Chinach.

Źródło: themindunleashed.com/

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

https://dobrewiadomosci.net.pl/37854-co-roku-w-nepalu-odbywa-sie-festiwal-ktory-dziekuje-psom-za-to-ze-sa-naszymi-przyjaciolmi/?fbclid=IwAR2Yk9jp5ofsww4aESi99VF2IV_ysuhn09YWyZcAdfxS_BouATta_SMY6bo

Tihar

Tihar ( Nepali : तिहार ), znany również jako Deepawali i Yamapanchak lub Swanti ( Nepal Bhasa : स्वन्ती:) , to pięciodniowy festiwal hinduski obchodzony na subkontynencie indyjskim , zwłaszcza w Nepalu oraz w indyjskich stanach Assam i Sikkim, w tym w dzielnicy Darjeeling w Bengalu Zachodnim . Jest to święto świateł, ponieważ diody są oświetlone wewnątrz i na zewnątrz domów, aby świeciły w nocy. Jest znany jako Swanti wśród Newars i jako Deepawali wśród Madhesis . Położony w samwatsara kalendarza, festiwal zaczyna się od Kaag Tihar w Trayodashi Kartik Krishna Paksha i kończy Bhai Tika w Dwitiya Kartik śukla Paksha rocznie. 

Tihar to drugi co do wielkości festiwal Nepalu po Dashain . Uważa się, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ pokazuje wkład nie tylko ludziom i bogom, ale także zwierzętom takim jak wrony, krowy i psy, które utrzymują bliski związek z ludźmi. Ludzie wykonują wzory na podłodze w salonach lub na dziedzińcach przy użyciu materiałów takich jak kolorowy ryż, sucha mąka, kolorowy piasek lub płatki kwiatów przed ich domem, zwanym Rangoli , który ma być świętym miejscem gościnnym dla Bogów i Bogiń Hinduizmu Bogini Laxmi. 

Wrony i kruki są czczone przez ofiary słodyczy i naczyń umieszczonych na dachach domów. Krakanie wron i kruków symbolizuje smutek i żal w hinduizmie, więc bhaktowie oferują wronom i krukom jedzenie, aby uniknąć smutku i śmierci w swoich domach. Tihar reprezentuje boskie przywiązanie między ludźmi i innymi zwierzętami.

Kukur Tihar (dzień 2)

Pies czczony podczas festiwalu Kukur Tihar w Nepalu.

Drugi dzień nazywa się Dog Tihar. To jest nazywane Khicha Pudźa przez Newars . Ludzie oferują psom girlandy, tiki i pyszne jedzenie oraz uznają cenny związek między ludźmi i psami.

Psy zajmują szczególne miejsce w mitologii hinduskiej w każdym domu lub na ulicy i otrzymują specjalne traktowanie w tym dniu. Jak wspomniano w Mahabharacie , Bhairava , zaciekła manifestacja Pana Śiwy , miał psa jako vahana (pojazd). Uważa się, że Yama, bóg śmierci, ma dwa psy stróżujące – każdy z czterema oczami. Mówi się, że psy czuwają nad bramami Naraki , hinduskiej koncepcji piekła . Dzięki temu przekonaniu ten dzień jest również obserwowany jako Naraka Chaturdashi .

Gai Tihar i Laxmi Puja (Dzień 3)

Rankiem trzeciego dnia jest Gai Tihar (kult krowy). W hinduizmie , krowa oznacza dobrobyt i bogactwo. W czasach starożytnych ludzie czerpali wiele korzyści z krowy. Jego mleko, odchody, a nawet mocz służyły do ​​celów takich jak oczyszczenie. Tak więc w tym dniu ludzie okazują krowie wdzięczność, girlandując i karmiąc je najlepszą trawą. Domy są sprzątane, a drzwi i okna ozdobione są girlandami z kwiatów Saya Patri ( nagietki ) i makhamali ( Gomphrena globosa ).

Wieczorem Laxmi , bogini bogactwa, dziękuje za wszystkie korzyści, jakie zostały przyznane rodzinom poprzez zapalenie lamp naftowych (Diyo) lub świec na drzwiach i oknach, aby powitać dobrobyt i dobre samopoczucie. W nocy dziewczęta lubią tańczyć i odwiedzają wszystkie domy w sąsiedztwie, śpiewając i tańcząc na instrumentach muzycznych, znanym jako Bhailo, przez całą noc zbierając pieniądze jako wskazówkę z domów i dzieląc się nagrodą między sobą.

Od trzeciego dnia Tihar jest obchodzony z Deusi i Bhailo światłem i fajerwerkami. Ceremonia jest śpiewana głównie przez chłopców, podczas gdy dziewczyny śpiewają Bhailo. Deusi jest balladą i opowiada historię festiwalu, a jedna osoba opowiada, a reszta to refren. W zamian właściciele domów dają im pieniądze, owoce i selroti (nepalski krążek z mąki ryżowej i cukru). Obecnie pracownicy socjalni, politycy i młodzi ludzie odwiedzają lokalne domy, śpiewają te piosenki i zbierają fundusze na pomoc społeczną i społeczną.

Przypadkowo Laxmi Puja obchodzi również urodziny Laxmi Prasad Devkota , który jest powszechnie czczony i honorowany jako największy poeta języka nepalskiego .

Govardhan Puja (Dzień 4)

Czwartego dnia Tihar istnieją trzy różne znane pudże, w zależności od pochodzenia kulturowego ludzi. Głównie wół jest czczony w tym dniu poprzez podawanie różnych pokarmów. Obserwowany jest jako Goru Tihar lub Goru Puja (kult wołów). Ludzie, którzy podążają za Vaisnavizmem, wykonują Govardhan Puja, która jest kultem ku górze Govardhan. Łajno krowy jest uważane za reprezentatywne dla góry i jest czczone. Ponadto większość społeczności Newarów w nocy wykonuje Mha Puja (wielbienie siebie). Ten dzień jest postrzegany jako początek nowego roku kalendarzowego Sambat w Nepalu .

Bhai Tika Worship of Brother (dzień 5)

Piąty i ostatni dzień Tihar nazywa się Bhai Tika lub Kija Puja . Siostry stosują tilaka “lub” tika “na czole swoich braci, aby zapewnić im długie życie i podziękować za ochronę, którą zapewniają. Uważa się, że Yamraj, bóg śmierci, odwiedził swoją siostrę, boginię Yamunę , w dniu tego dnia, w którym nałożyła pomyślną tikę na jego czoło, girlandę go i nakarmiła specjalnymi potrawami. Razem jedli słodycze, rozmawiali i cieszyli się z zadowolenia swoich serc. Po rozstaniu Yamraj podarował Yamunie specjalny prezent jako znak jego miłości, aw zamian Yamuna podarowała mu piękny prezent, który zrobiła własnymi rękami. Tego dnia Yamraj ogłosił, że każdy, kto otrzymaTilak od swojej siostry nigdy nie umrze tego dnia.

Siostry robią coś specjalnego dla swoich braci z kwiatu, który więdnie dopiero po kilku miesiącach, symbolizując modlitwę siostry za jej brata, długo żyjącego. Bracia siedzą na podłodze, podczas gdy ich siostry odprawiają pudżę . Puja następujący sposób tradycyjny rytuał, w którym siostry kręgu braci, kapanie oleju na podłodze z dzbanka miedzi i stosując olej do swojego brata włosy, po czym siedmiu kolorów tikas nakłada na czole brata. Następnie bracia w podobny sposób przekazują siostrom tiki, wymieniając prezenty. Rytuał ten praktykowany jest niezależnie od tego, czy brat jest młodszy czy starszy od siostry. Osoby bez siostry lub brata dołączają do krewnych lub przyjaciół dla tika. Ten festiwal wzmacnia bliskie relacje między braćmi i siostrami.

Oprócz tego Newars wykonują kolorowe mandale Ashtamangala oraz recytują śpiewy i procedury zgodnie z rytuałami tantrycznymi . Wraz z siedmiokolorową tiką siostry zapewniają braciom Sagun , słodycze, girlandę Makhamali ( Gomphrena globosa ) i świętą bawełnianą nić o znaczeniu tantrycznym, podobną do nici Janai, która ma chronić ich ciała.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tihar_(festival)


#psy