Fava grecka pasta z grochu

Fava grecka pasta z grochu – Fava to grecka pasta z łuskanego grochu. Konsystencją i wyglądem przypomina hummus, ale łatwiej ją zrobić.

Grecką odmianą hummusu jest pasta fava z grochu łuskanego.

 

W oryginalnym przepisie występuje ponoć tymianek, ale ja uważam, że jest zbyt dominujący w smaku i robię pastę bez niego.

 

 

 

Fava grecka pasta z grochu

 

 

 

 

Fava grecka pasta z grochu

400 g grochu łuskanego

 

3 średnie, czerwone cebule

 

5 łyżek stołowych oliwy

 

3 ząbki czosnku

 

sok z jednej cytryny

 

sól i pieprz do smaku

 

 

 

 

1. Groch namocz przez noc, dokładnie opłucz, zalej wodą i gotuj do miękkości. Odcedź.

 

2. Cebulę i czosnek posiekaj z grubsza, zeszklij na 2 łyżkach oliwy, dodaj odcedzony groch i 1/3 szklanki wody. Podgrzewaj razem na wolnym ogniu, aż woda odparuje i pasta będzie odchodziła od brzegu garnka przy mieszaniu.

 

3. Przestudź. Zmiksuj z resztą oliwy i sokiem z cytryny na gładkie purée, przypraw solą i pieprzem.

 

Gotowe!

 

 

Fava smakuje najlepiej z chlebkiem pita, dodatkiem kaparów, cienkimi piórkami czerwonej cebuli i płatkami morskiej soli. Przechowacie ją w lodówce do 3 dni, dlatego warto zrobić na zapas. Będzie znakomitą przekąską na imprezie w greckim stylu.

 

 

Smacznego!

 

 

 

 

Hummus

Hummus lub humus[1] (arab. ‏حمص‎ ḥummuṣ, w języku klasycznym ḥimmiṣ lub ḥimmaṣ, dosł. „ciecierzyca”) – sos dip lub pasta do smarowania, przyrządzana z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych.

 

Potrawa wywodząca się z Lewantu i Egiptu; współcześnie popularna na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, znana również w kuchniach kaukaskich. Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Obecnie rozpowszechniona na całym świecie, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan.

 

Występuje w wielu wariantach – jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita lub jako dodatek do innych dań. Zasadniczymi składnikami hummusu zwykle są: ugotowana i utarta ciecierzyca lub bób, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny oraz przyprawy – niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski. Wszystkie składniki są dokładnie razem wymieszane.

 

Przygotowywanie hummusu jest jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem (podstawa kuchni libańskiej) a Izraelem. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest przez Arabów oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Próby zastrzeżenia prawa do korzystania z nazwy potrawy przez Libańczyków nie powiodły się.

 

W maju 2010 roku w Libanie został pobity rekord Guinnessa na największą przygotowaną porcję hummusu. Zwycięska porcja została przygotowywana przez 300 kucharzy w wiosce al-Fanar niedaleko Bejrutu. Hummus ważył 10 452 kg, czyli dwa razy więcej niż poprzednia rekordowa porcja przygotowana przez 50 Izraelczyków w styczniu 2010 w wiosce Abu Ghausz, która ważyła 4090 kg. Według lokalnych mediów na przygotowanie zwycięskiego hummusu zużyto 8 ton ciecierzycy, 2 tony pasty tahini, 2 tony soku z cytryny oraz 70 kg oliwy.

 

Grecką odmianą potrawy jest pasta fava – purée z gotowanego łuskanego grochu z oliwą, czosnkiem, cebulą i cytryną. Czasem może być również przyrządzana z bobu lub z żółtej soczewicy.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hummus


#Przepis