Fastryga

Fastryga – czyli, jak pycha poprzedza upadek, to następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

Grażyna, jak nikt inny, potrafi w dowcipnej i skondensowanej formie, wniknąć w głąb tematu o którym pisze. To niezwykły dar.
“Fastryga” to kolejny jej znakomity tekst.

 

 

 

Fastryga

 

 

 

 

FASTRYGA

Pojawił się w Ośrodku tv decyzją którejś z partii. Nieważne, z lewej czy prawej. Nie był dyrektorem, ale miał sporą władzę i ochoczo z niej korzystał, jak Fin z sauny.

 

Pewnego dnia mnie wezwał. I mówi:

 

– Moja żona od lat szyje sobie ubrania. U krawcowych. Spodnie, bluzki, sukienki i te… kostiumy. Dobra krawcowa zrobi jedną przymiarkę, góra dwie. I wszystko pasuje. A zła?

 

– Nie robi przymiarki… ? -zaryzykowałam.

 

Nie lubił złych odpowiedzi.

 

– Robi, bez przerwy! I nic nie pasuje! Wczoraj byłem na montażu. I wie pani, co tam zobaczyłem? Skracali. Koncert. Bo wyszedł im za długi! A obok co robili? Reportaż poprawiali. Już drugi raz. Mówili, że przebitki wstawiają. Czyli ich nie było! To jak fastrygę zostawić na sukience! To jest dla mnie wyraźna wskazówka, kto się do tej pracy nadaje, a z kim trzeba się rozstać!

 

– Żeby nie poprawiać? – upewniłam się. Czyli, jakbyśmy “Krawca” do Teatru Telewizji montowali, to ma być bez poprawiania?

 

Na tego krawca niestety źle zareagował. Spotkanie się skończyło. Kiedy już wychodziłam, rzucił od niechcenia:

 

– A pani to dalej na wysokim szczeblu tego stowarzyszenia? No cóż, warto pamiętać, że każda kadencja się kiedyś skończy…

 

Za trzy tygodnie już go nie było.

 

Fastrygowaliśmy na całego.

 

Grażyna Ogrodowska 

 

https://www.facebook.com/grazyna.ogrodowska.3/posts/pfbid04YP1w3N1KdVM1cXR
1WF3gaGsb1KqQtUzqr2kvXqvzFKXzbzurhz7ewAurRSyva9Zl

 

 

 

 

Fastryga

Fastryga to szybki, tymczasowy ścieg prosty o dużej długości przeznaczony do usunięcia. Fastrygę stosuje się na wiele sposobów:

 

  • Aby móc łatwo później przyszyć właściwy szew lub wykończenie, przed zrobieniem tego zszywa się tkaninę za pomocą ściegu o dużej długości wykonanego ręcznie lub maszynowo, zwanego ściegiem fastrygującym.
  • Ścieg w kształcie litery X jest również bardzo powszechny na szlicach (rozcięciach) z tyłu męskich marynarek lub na dole plisów na spódnicach. Takie fastrygi mają utrzymywać klapy w miejscu podczas wysyłki i podczas wystawiania w sklepie. Należy je usunąć przed założeniem; wielu kupujących nie zdaje sobie z tego sprawy. Po zakupie należy również usunąć metki luźno przyfastrygowane na zewnętrznych krawędziach rękawów marynarek, a także damskich płaszczy zimowych. Są one przyszywane, żeby pomóc klientom w łatwej identyfikacji marek w sklepie bez sięgania do kołnierza.
  • Aby tymczasowo przymocować koronkowy kołnierz, falbany lub inne wykończenia do odzieży, tak, żeby można je potem było łatwo usunąć w celu wyczyszczenia lub założenia z innym ubraniem. W tym celu fastrygi są ręcznie szyte w taki sposób, aby były prawie niewidoczne z zewnątrz odzieży.
  • Aby przenieść oznaczenia wzoru na tkaninę lub w inny sposób zaznaczyć punkt, w którym należy połączyć dwa kawałki tkaniny. Odbywa się to często przez dwie przeciwległe warstwy tej samej tkaniny, tak że gdy nici są przecinane między warstwami, ściegi będą w dokładnie tych samych miejscach dla obu warstw, oszczędzając w ten sposób czas na kredowanie i sczepianie drugiej warstwy.
  • Ścieg fastrygowy jest często stosowany w pikowaniu lub hafcie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/


#TV #Telewizja #TVP #Pycha #Buta #Anegdota #Proza #Literatura