Facet jest jak wygrana na loterii

Facet jest jak wygrana na loterii –  to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Jesienna tłumaczy Poprzedniej, że facet jest jak wygrana na loterii.

Facet jest jak wygrana na loterii

Facet jest jak wygrana na loterii

Na malutkim stoliku paliła się płaska, orzechowa świeczka schowana w kolorowym lampionie. Jej płomień lekko drżał za każdym razem kiedy Jesienna kładła akcent na jakieś słowo. Naprzeciwko niej siedziała Poprzednia i w milczeniu zwijała papierową serwetkę w kolorze herbaty, która już zimna, stała przed nią w filiżance.

Siedziały w rogu kawiarnianej sali, stoliki obok były puste, tylko cicha muzyka standardów z lat siedemdziesiątych nadawała ton monologowi Jesiennej:

– Odpuść sobie, bo się wykończysz. Co chcesz jeszcze zrobić? Odszedł i już. Chcesz żebrać o uczucie? Chcesz ich przekląć? Przecież to bez sensu. – uważnie popatrzyła na koleżankę.

– … – rulonik zrobiony z papierowej serwetki rozwinął się samoczynnie kiedy Poprzednia oderwała od niego rękę.

– Masz dopiero 50 lat. Musisz żyć dla siebie. Facet jest jak wygrana na loterii: można nią szastać, wydawać, ale jak się skończy, to amen. Zostajesz tylko ze wspomnieniami, że było tak świetnie. Życie toczy się dalej. Ty jesteś tu i teraz, jedyna, niepowtarzalna, a on nie jest twoją aparaturą do oddychania ani sercem. A nawet i to teraz mogą przeszczepić od innego człowieka. Zrozum – coś się skończyło, on ma swoje życie a ty swoje, masz trzy dorosłe córki, patrzą na ciebie i boją się, że żadne z rodziców ich nie potrzebuje, bo były ważne tylko kiedy istniało wasze małżeństwo.

– …- Poprzednia wpatrywała się w serwetkę, jakby tam była zapisana odpowiedź na pytania Jesiennej.

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

Loteria

Loteria – gra losowa, której uczestnicy nabywają numerowane bilety, czyli „losy”. O wygranej decyduje „ciągnięcie” losów, czyli losowanie. Miejsce sprzedaży losów to kolektura.

Loteria pieniężna polega na tym, że pula do wygrania jest częścią sumy wpłat za losy.

Loteria fantowatombola, polega na tym, że wygrywa się nagrody rzeczowe, czyli „fanty”.

W loterii chodzi o to, aby za obietnicę dużej wygranej za niewielki wkład zebrać pieniądze, które przeznaczane są zwykle na jakieś cele społeczne.

W Polsce, od czasu afery hazardowej, nawet najmniejsze loterie wymagają co najmniej zgłoszenia w odpowiedniej izbie celnej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Loteria


#trenerduszy