Englert źle gra

Englert źle gra – fenomenalna anegdota o znakomitych aktorach w trakcie stanu wojennego, kiedy w zemście Englert postanowił, że będą grać źle.

Krążą różne wersje tej anegdoty. W niektórych występuje Zbigniew Zapasiewicz, w innych Tadeusz Łomnicki, wspólnym mianownikiem w nich wszystkich jest jednak Jan Englert. Przeczytajcie zatem, jak to było i czy rzeczywiście Englert źle grał.

 

 

 

Englert źle gra

 

 

 

 

Englert źle gra

Kiedy podczas bojkotu telewizji w stanie wojennym, był pomysł aby zmusić nas do grania spektakli teatralnych do telewizji, wpadłem na szatański pomysł:

 

– Zemścimy się i będziemy grali źle!

 

Zapasiewicz, vel Łomnicki odpowiedział:

 

– No tak, tobie łatwo. Ale co ja mam zrobić.

 

https://www.facebook.com/photo/?fbid=319471027276623&set=a.167318002491927

 

 

 

 

Jan Englert

Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog.

 

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1956 rolą Zefira w Kanale Andrzeja Wajdy. Zagrał także w produkcjach: Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Janusza Zaorskiego (Baryton), Filipa Bajona (Magnat), Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), Ryszarda Bera (Lalka) i Jana Łomnickiego (Dom).

 

W 1964 zadebiutował w teatrze. Od tamtej pory zagrał ponad 150 ról w teatrach stacjonarnych i 200 ról w Teatrze Telewizji. Zagrał w przedstawieniach reżyserów, takich jak m.in. Erwin Axer, Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek, Andrzej Łapicki, Maciej Prus i Paweł Passini.

 

Urodził się w Warszawie, ale w dzieciństwie wraz z rodziną często zmieniał miejsce zamieszkania; dorastał w Częstochowie, Sosnowcu, Polanicy i Kłodzku, a w 1950 znów zamieszkał w stolicy. Jest starszym bratem reżysera teatralnego i aktora Macieja Englerta. Po rozwodzie rodziców był wychowywany przez matkę i dziadków, z ojcem miał sporadyczny kontakt. Edukację szkolną rozpoczął w wieku sześciu lat. W szkole podstawowej był prześladowany przez starszych kolegów.

 

Kiedy miał 18 lat, ożenił się z aktorką Barbarą Sołtysik, z którą ma troje dzieci: syna Tomasza oraz córki – bliźniaczki Katarzynę i Małgorzatę. Z drugą żoną, aktorką Beatą Ścibakówną, ma córkę Helenę (ur. 2000), która również jest aktorką. Jego młodszym bratem jest aktor i reżyser teatralny Maciej, bratową aktorka Marta Lipińska, a bratankiem – operator i scenarzysta filmowy Michał.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_


#Film #Teatr #TV #JanEnglert #ZbigniewZapasiewicz #TadeuszŁomnicki #StanWojenny #Bojkot