Egzorcysta w teatrze

“Egzorcysta w teatrze” to najnowszy bezkompromisowy wkład Jarosława Górala i Radio Garderoba w dyskusję na temat współczesnego teatru, w którym egzorcystów w teatrze coraz więcej.

 

Egzorcysta w teatrzeBierze się to poniekąd moim zdaniem stąd, że coraz mniej w teatrze instytucjonalnym ludzi kompetentnych, a więc coraz częściej trzeba się modlić – o talent, o swoje powodzenie, o niepowodzenie nieprzyjaciół i przyjaciół itd., itp., etc.

Egzorcysta w teatrze staje się więc rzeczą tak samo powszechną, jak rosnące w nim rzesze beztalenci i formujących się wokół nich sekt innych beztalenci, które wyznają i czczą imię swojego Króla Słońce, który akurat rządzi takim teatrem i które zrobią dosłownie wszystko byleby zachować swój teatralny etat.

Jak wspaniałym miejscem byłby teatr, który zamiast tego jest rządzony przez ludzi kompetentnych, którzy stawiają na talent i wiedzę swoich współpracowników.

Zamiast tego, taki egzorcysta modli się za niepowodzenie swoich antagonistów i próbuje czarami i zaklęciami prowadzić całkiem świecką instytucję, jaką jest teatr publiczny.

A co będzie, jeśli egzorcysta trafi na jeszcze większego egzorcystę, który wymodli i odczaruje go od stołka?

Wtedy to chyba nawet czosnek, krucyfiks i kropidło nie pomoże.

Amen

 

Radio Garderoba przedstawia:
Egzorcysta w teatrze

 

Radio Garderoba

Radio Garderoba jest projektem medialnym, który powstał z inicjatywy aktora Jarka Górala.
https://kempinsky.pl/radio-garderoba-przedstawia/

 

Jarosław Góral:
Radio Garderoba Jarosław Góral

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1118436

https://www.filmweb.pl/person/Jaros%C5%82aw+G%C3%B3ral-84200

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_G%C3%B3ral

https://www.facebook.com/jarek.goral.50?fref=ts

 

Synonimy do słowa egzorcysta:

charyzmatyk, zaklinacz,

 

Egzorcysta

Egzorcysta – osoba sprawująca egzorcyzm, czyli liturgiczny obrzęd wypędzania złego ducha.
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/egzorcysta

 

Rys historyczny

Początkowo, w czasach wczesnochrześcijańskich był to raczej charyzmat, i dlatego nie łączył się z formalnym ustanowieniem. Z czasem stał się osobnym stanem, posługą (w dawnej teologii: święceniem niższym), a urząd ten powierzano przez wręczenie księgi z egzorcyzmami, albo innej księgi liturgicznej. Za papieża Korneliusza Kościół Rzymu posiadał pięćdziesięciu dwóch egzorcystów, lektorów i ostiariuszy, ale urzędy te nie były jeszcze zhierarchizowane. Uszeregowanie tych posług według praktykowanej jeszcze gdzieniegdzie kolejności ich przyjmowania miało miejsce dopiero w wieku V. Od tego też czasu posługi przeobraziły się w stopnie do kapłaństwa, a zatem zmalało znaczenie ustanowionych egzorcystów, których obowiązki przejęli księża.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Egzorcysta


#RadioGarderoba