Egzamin Teatru ŚwiętochłOFFice

Egzamin Teatru ŚwiętochłOFFice – Życie dyrektora teatru to ciągły egzamin, albowiem teatr nigdy nie jest lepszy niż jego ostatnie przedstawienie.

Egzamin Teatru ŚwiętochłOFFiceKażda premiera i każdy spektakl to ciągła nieustająca weryfikacja teatru – ciągły egzamin.

Kiedy zdecydowałem się na zrobienie tegorocznego Lata mostOFF w Świętochłowicach, wielu było takich, którzy z politowaniem pukali się w czoło i twierdzili, że to małe ubogie miasteczko to kulturalna pustynia i nie ma tam widza, którego by interesował teatr.

Oszałamiający sukces Lata mostOFF w Świętochłowicach zaprzeczył tym defetystom i pokazał, że mieszkańcy Świętochłowic są spragnieni własnego teatru. To spowodowało, że Prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski podjął decyzję o stworzeniu Teatru ŚwiętochłOFFice i ukonstytuowanie stałej sceny teatralnej w mieście.

14 września Anno Domini 2016 Prezydent uroczyście otworzył Teatr ŚwiętochłOFFice i tym samym napisał nową kartę w historii miasta.

Na otwarciu teatr był pełen ludzi i wszystko wskazywało na to, że jest to pełen sukces.

Prawdziwym egzaminem jednak było pierwsze regularne przedstawienie teatru, albowiem dopiero wtedy widać, czy normalny widz przychodzi do niego, czy nie.

Ci sami powątpiewacze, którzy pukali się w czoło przed Latem mostOFF, pukali się znowu w czoło i twierdzili, że teatr w Świętochłowicach po prostu nie może się udać, a kiedy informowałem ich, że postanowiliśmy grać w środowe wieczory, najczęściej wybuchali śmiechem i patrzyli na mnie, jak na ufoludka.

Dlatego, kiedy przyszedł wieczór pierwszego regularnego spektaklu Teatru ŚwiętochłOFFice stałem w drzwiach z sercem w gardle i wypatrywałem każdego samochodu, każdego widza jak kania dżdżu.

Jak miłe było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że sala teatru była prawie pełna i że do teatru w Świętochłowicach trafia widz ze Świętochłowic i okolic i że owacyjnie nagradza obejrzany przez siebie spektakl.

Ten egzamin Teatr ŚwiętochłOFFice zdał celująco.

Teraz już “tylko” 13 takich egzaminów przed nami do końca tego roku.

Oby skończyły się równie fenomenalnie.

Amen.

A najlepiej ujęła to Maria Motaj Dziaczko:

Tak powiem szczerze, że myślałam o tym wieczorze wcześniej i zastanawiałam się, jak dopiszą widzowie, ale rzeczywiście, kiedy zobaczyłam jaką mamy fajną widownię i jakich wspaniałych ludzi wokół, to byłam bardzo szczęśliwa, nie mówiąc o starych bywalcach, którzy nigdy nie zawodzą i chyba zarazili się już teatrem, a nawet pokochali, bo jest on ważny a nawet bardzo ważny <3

egzamin według Słownika Języka Polskiego PWN:

«sprawdzian czyjejś wiedzy lub umiejętności»

https://sjp.pwn.pl/


#teatr