Dziewica Niewzruszona

Dziewica Niewzruszona to kolejny odcinek znakomitej książki Anny Rychter pod tytułem „Żyjąca w Polsce i inne stany nieważkości” o otaczającej nas rzeczywistości…

Dziewica Niewzruszona

Dziewica NiewzruszonaBez makijażu, bez nadwagi, bez seksapilu, bez poczucia humoru, bez przyjaciół, bez dzieci (w dodatku prawdopodobnie wciąż przed defloracją), ale za to z mieszkaniem i samochodem, ustabilizowana, na stanowisku, zawsze śmiertelnie poważna jak na swoje 55 lat, wszystkowiedząca, przychodzi najwcześniej do pracy i najpóźniej wychodzi.

Nigdy się nie spóźnia, nie toleruje żadnych potknięć, przeciągów, brzydkich słów, odmiennych poglądów i orientacji seksualnych, akademickich kwadransów ani rozmów o mężach i dzieciach w pracy. Obce jej są ludzkie słabości: zmęczenie, niewyspanie, zwolnienie z powodu choroby dziecka lub urwanie się na 10 minut z pracy, żeby kupić bułkę na drugie śniadanie.

Nie! Nic z tego! Porządek musi być! Ona stoi na straży cnoty swoich podwładnych.

Praca zawodowa jest całym jej życiem i żywiołem.

Tylko tu może się zrealizować: wydaje polecenia swoim pracownikom i żąda od nich bezwzględnego posłuszeństwa.

Klucze od służbowych szaf i biurek zabiera ze sobą do domu, ściśle wylicza ilość papieru i tuszu do drukarek.

Każdy kwit, każde zdanie ze służbowego Dziewica niewzruszona dogłębnie analizuje. Uważa się za niezastąpioną specjalistkę – bez niej firma by nie funkcjonowała, a ludzie potraciliby głowy, gdyby jej zabrakło. Dziewica Niewzruszona cała składa się tylko i wyłącznie ze służbowych obowiązków. Takie jedynie oblicze znają jej Podwładni. I wciąż próbują zgłębić jakie skrywa tajemnice.

Czy kiedykolwiek kochała i czy była kochana?

Jakie uczucia od ponad pół wieku kłębią się naprawdę pod maskowatą atrapą? Dlaczego zachowuje się tak jakby nienawidziła wszystkich ludzi?

Czy naprawdę nie czuje, że wszyscy wokół traktują ją jak zło konieczne?

Podwładni szczerze jej nie znoszą, obmawiają po kątach, śmieją się ze sztucznej obowiązkowości, wkurzają z powodu zamkniętych na klucz służbowych szaf i biurek. O prywatnych znajomych i przyjaciołach nic nie wiadomo.

Małomiasteczkowa legenda głosi, że wiele lat temu jej dziewiczymi wdziękami zawładnął młody Rycerz Bez Skazy. Kochali się platonicznie, trzymali za ręce, patrzyli w gwiazdy, księżyc i słońce, przyrzekali czystość i wierność. Ale nie były to dobre czasy na żadną miłość.

Dziejowe burze rzuciły Rycerza Bez Skazy na krucjatę za ocean, do Krainy Zielonego Dobrobytu. Nigdy więcej nie wrócił stamtąd do Dziewicy Niewzruszonej. Nie próbował też  zabrać jej do siebie. Podobno przed wyjazdem na znak wyłączności założył jej pas cnoty. I Dziewica Niewzruszona w tym pasie wciąż czeka na swego Rycerza.

Chodzą złośliwe słuchy, że dawno już zgubiła zapasowy kluczyk od zamka, albo ktoś go ukradł. Może by i poprosiła ślusarza o pomoc w kłopocie, ale duma Dziewicy Niewzruszonej nie pozwala jej na pokazanie słabości przed żadnym mężczyzną, a zazwyczaj tylko facet jest ślusarzem.

A Dziewica Niewzruszona swoje wie. Stoi na straży ideałów młodości.

Jest przeświadczona, że stworzenie bariery niedostępności i muru obojętności, służy dobru firmy i jej samej. Bo przecież do pracy przychodzimy służbowo, a uczucia to osobista sprawa każdego i należy pozostawić je w domu.

W pracy nie ma miejsca na bycie człowiekiem. Tutaj można być tylko dyrektorem, kierownikiem lub pracownikiem. A jak wiadomo ten ostatni musi się podporządkować dwóm pierwszym. Bezwzględnie i bez dyskusji.

Nie każda jednak firma może mieć szczęście do zatrudnienia Dziewicy Niewzruszonej.

Bywają przypadki, kiedy obecność takowej przydałaby się choćby od czasu do czasu.

dziewica

Synonimy do słowa dziewica:

całka, cnotka, dziewczyna, nietknięta, nieużywana, nówka, panna, prawiczka,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/dziewica

________________________________________________________________________________
#Polska