Dziesięć zasad jak żyć dziś

Dziesięć zasad (przykazań) jak żyć dziś – to artykuł o tym, jak żyć w czasach gwałtownie rosnących nacjonalizmów i nietolerancji.

Dziesięć zasad jak żyć dziś – to zasady proponowane przez profesora Aleksandra Edelmana, syna słynnego Marka Edelmana.

Myślę, że każdy z nas potrzebuje takiej lekcji, jak żyć. Zabiegani, bombardowani ciągle z mediów sprawami bez znaczenia, w pogoni za pieniędzmi i innymi rzeczami bez prawdziwej wartości, warto na chwilę zatrzymać się, wyhamować i zastanowić, co tak naprawdę na sens, co tak naprawdę wzbogaca nasze życie.

Poniższy dekalog jest o wiele prostszy do przestrzegania, niż te religijne, ale i tak niezwykle trudny do wcielenia w życie. Wynika on jednak z głębokiej mądrości, którą posiedli ci, którzy kiedyś byli skazani na śmierć i postanowili sami sobie wybrać jej rodzaj, zamiast zostać zarżniętymi poddając się szaleństwu nazizmu. I warto go stosować na co dzień.

Ja staram się tak właśnie żyć. Nie zawsze mi się udaje i często ponoszę tego koszty, ale w ostatecznym rozrachunku jestem przekonany, że warto. Bardzo warto.

Dziesięć zasad jak żyć dziś

Dziesięć zasad jak żyć dziś

Dziesięć zasad (przykazań) jak żyć dziś, w czasach gwałtownie rosnących nacjonalizmów i nietolerancji.

  1. Nie poddawaj się beznadziei.
  2. Zachowuj się etycznie, nawet za cenę utraty wpływów.
  3. Nie poddawaj się manipulacjom mediów i polityków.
  4. Interesuj się postępem nauki.
  5. Czytaj literaturę i poezję. Wracaj do lektur np. Prousta, Bernharda, Musila, Orwella, Dostojewskiego, Gombrowicza, Biblii.
  6. Pamiętaj, że największym ruchem oporu w getcie warszawskim ludzi skazanych na śmierć były właśnie teatr i muzyka: chodź do teatru, kina, na koncerty.
  7. Spotykaj się z przyjaciółmi. To też jest ruch oporu wobec beznadziei.
  8. Nie bój się obcego. Każdy może znaleźć się w sytuacji obcego.
  9. Nie bój się podważać autorytetów. Myśl krytycznie.
  10. Nie bój się.

Te zasady proponuje na dzisiaj profesor Aleksander Edelman, syn legendarnego Marka Edelmana, jednego z dowódców Powstania w Getcie – wygłoszone na Cmentarzu Żydowskim, Warszawa, 19 kwietnia 2017 roku.

www.polskamasens.pl/2017/04/20/jak-zyc/?fbclid=IwAR2uP1OmVAcaaXo9YbsJ8dBO08TbNyEdpdgUSmVm6s7FefBr7pog1PLKzv8

Marek Edelman

Marek Edelmanps. „Marek” (jidמאַרעק עדעלמאַן; data i miejsce urodzin niepewne, przyjęto 1 stycznia1922 w Warszawie lub 1 stycznia 1919 w Homlu, zm. 2 października2009 w Warszawie) – polski działacz polityczny i społeczny pochodzenia żydowskiego, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. Kawaler Orderu Orła Białego.

II wojna światowa

Na początku września 1939 razem z przyjaciółką wyjechał z Warszawy. Po powrocie do miasta jesienią 1939 zatrudnił się jako goniec w Szpitalu Bersohnów i Baumanów, gdzie kiedyś pracowała jego matka. Ponownie zaangażował się w działalność w Bundzie. W listopadzie 1940 rejon miasta, w którym mieszkał (okolice więzienia Pawiak), znalazł się w warszawskim getcie.

W 1942 był wśród założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W 1943 uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim dowodząc powstańcami na terenie tzw. szopu szczotkarzy w rejonie ulic: ŚwiętojerskiejWałowej i Franciszkańskiej. Po śmierci Mordechaja Anielewicza 8 maja został ostatnim przywódcą bojowników ŻOB podczas walk w getcie. 10 maja 1943 wraz z grupą żydowskich bojowców przedostał się kanałami na ulicę Prostą.

W 1944 brał udział w powstaniu warszawskim jako członek ŻOB w szeregach Armii Ludowej na Starym Mieście, a następnie, po ewakuacji kanałami, na Żoliborzu. Po upadku powstania ukrywał się wraz grupą kolegów (m.in. Icchakiem CukiermanemCywią LubetkinTeodozją GoliborskąZygmuntem Warmanem, i Salem Fiszgrundem) przy ul. Promyka 43. Z uwagi na rosnące niebezpieczeństwo odkrycia przez Niemców budujących umocnienia w bezpośrednim sąsiedztwie kryjówki i wyczerpywanie się zapasów żywności, 15 listopada 1944 zostali oni ewakuowani przez ekipę zorganizowaną przez personel szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża z Boernerowa. Osłabiony Edelman został przetransportowany na noszach. Żydowscy powstańcy zostali wyprowadzeni poza Warszawę, umieszczeni w szpitalu i zaopatrzeni w fałszywe dokumenty.

Po wojnie nie wyjechał z Polski. W 1946 na stałe zamieszkał w Łodzi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Edelman


#Życie