DYMANI PRZEZ WIELKI BIZNES

Kilka słów o “Wilku z Wall Street” tylko.

 

jak-oszukiwac-programy-partnerskieWszyscy pieją peany, jaki ten film genialny, a ja jakoś nie mogę się otrząsnąć. I to nie z powodu jego genialności. Bo przecież to, że Scorsese genialnym reżyserem jest,  faktem jest niezaprzeczalnym i także w “Wilku” scen genialnych jest co niemiara. Ale mimo tej genialności, jakoś nikt nie dostrzega O CZYM  ten film jest.

Ten trzygodzinny, nieprzerwany hołd dla mamony, był dla mnie jedną nieustającą męką. Oglądałem z przerażeniem, jak ludzie w nim poświęcają absolutnie wszystko w imię pieniądza; ideały, etykę, miłość, przyjaźń, lojalność i wszystkie inne wartości, które są mi drogie i uchodzi im to w efekcie na sucho.

Leonardo_DiCaprio_filmie_6309392

Ale proszę nie zrozumieć mnie źle – moje złe samopoczucie nie bierze się wcale z tego, że tak jest – mechanizmy tego świata znam aż nadto dobrze.

Nie bierze się także z tego, że film w gruncie rzeczy wychwala ten stosunek do świata, bo przecież w odróżnieniu od mitu o Królu Midasie, postaci Leonardo Di Caprio wszystko uchodzi na sucho – a w końcu sam zawsze twierdzę, że sztuka nie jest od moralizowania….

 

443413_2.1

Tak na marginesie uważam w odróżnieniu od innych, że o wiele większą kreacją, niż gra Di Caprio, była fantastyczna rola jego najlepszego ekranowego przyjaciela Donniego Azoffa, granego przez Jonaha Hilla, ale to niczym nie zmieniło mojego złego samopoczucia

Moje fatalne samopoczucie bierze się po prostu stąd, że od samego początku ten genialny skądinąd film z wyżej wymienionych powodów był także filmem nad wszech miar OKROPNYM i kiedy ja coraz bardziej tym okropieństwem byłem wciskany w fotel, i NIC, ale to naprawdę NIC mnie w nim nie śmieszyło, zapełniona po brzegi sala kinowa wyła ze śmiechu. Ci sami ludzie, którzy na co dzień są dymani przez wielki biznes, ryczeli w histerycznych spazmach niepohamowanego rechotu, kiedy  na ekranie wielki biznes dymał takich samych ludzi jak oni sami.

I ta ślepota na to, co najbardziej oczywiste dowaliła mi jeszcze bardziej między oczy:

“Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie”…

_______________________________________________________________________________________________________
#WilkzWallStreet #LeonardoDiCaprio #Scorsese #JonahHill