Dramaturga rola w teatrze

Dramaturga rola w teatrze – W polskim teatrze są to często kolesie w wełnianych czaplach, którzy masakrują Szekspira, albo innych klasyków.

Wielokrotnie współpracowałem z dramaturgami za granicą w Szwecji i Czechach i o ile tam ich rola jest zazwyczaj bardzo dokładnie określona, jako osoba, która przede wszystkim dba o dramaturgię spektaklu i nie pozwala na zbyt głęboką ingerencję w tekst autora dramatu, tak w Polsce są to zbyt często wysokoopłacani kolesie w wełnianych czapkach – grafomani, którym wydaje się, że są mądrzejsi od wszystkich klasyków razem wziętych, a rola dramaturga polega na masakrowaniu dzieł tychże klasyków właśnie.


Dramaturga rola w teatrze


Teatr od kuchni: po co dramaturg w teatrze?

Wokół tej funkcji pojawia się sporo kontrowersji. Dlaczego jedni nie wyobrażają sobie bez niego pracy, inni traktują go jako uzupełnienie zespołu twórczego, a jeszcze inni nie widzą potrzeby, by z niego korzystać? W cyklu “Teatr od kuchni” opisujemy zwyczaje, mody i zagadnienia związane z teatrem, znane w środowisku, ale już niekoniecznie mniej “wtajemniczonym” widzom. Tym razem sprawdzamy, po co w teatrze jest funkcja dramaturga. W poprzednim odcinku pisaliśmy o reakcjach reżyserów na swoje spektakle, a w kolejnym sprawdzimy, ile kosztują premiery teatralne.

Dramaturg w teatrze to zawód dosyć młody, w Polsce jego początki sięgają lat 90. minionego wieku i przełomu XX i XXI wieku, kiedy funkcję dotychczasowego kierownika literackiego teatru zaczęli zastępować dramaturdzy. O wprowadzenie dramaturga do polskiego teatru postulował jednak już w czasach międzywojnia reżyser teatralny Leon Schiller. Warto zauważyć, że dramaturg to nie dramatopisarz, choć jedną z jego funkcji jest pisanie fragmentów scenariusza, całych scenariuszy lub scenicznych adaptacji innych dzieł. Sam zaś zawód wywodzi się z niemieckiej tradycji teatralnej.

Według Encyklopedii Teatru Polskiego, pierwszym dramaturgiem był ceniony niemiecki pisarz epoki oświecenia Gotthold Ephraim Lessing, który w drugiej połowie XVIII wieku miał epizod na stanowisku doradcy w sprawach doboru repertuaru i wyznaczania kierunku artystycznego Teatru Narodowego w Hamburgu. Później funkcję tę w Niemczech określił Bertolt Brecht, jednak w Polsce długo zadania te (często do dzisiaj) pełnił kierownik literacki.

Łukasz Rudziński
15 marca 2017

Czytaj więcej na:
https://kempinsky.pl/kultura.trojmiasto.pl/Teatr-od-kuchni-po-co-dramaturg-w-teatrze-n110612.html#tri


#dramaturg