Dramat Mrożka

Dramat Mrożka, albo raczej dramat dramatów Mrożka polega na tym, że czas prześcignął dramaty tego genialnego dramaturga, który ongiś był wizjonerem.

 

dramat mrożkaI tak, kiedy proponują mi wyreżyserować np. Tango, lub Emigrantów, dochodzę do wniosku, że Tango można chyba już tylko wystawić, jako dramat dokumentalny, a Emigranci Mrożka zupełnie się zestarzali i nie odnajduję do nich w ogóle klucza, dlaczego miałbym robić tę sztukę.

Dlatego, kiedy szedłem na Emigrantów Mrożka, Darka Jezierskiego, w trakcie festiwalu w Poti w Gruzji, byłem pełen obaw, czy nie będzie to li tylko ilustracja martwego już tekstu.

Ku mojemu zdumieniu i z rosnącym podziwem dla Darka, okazało się, że nie.

Umiejętnie skrócił on tekst i powyrzucał wszystko, co czyniło go ramotą, i znakomicie poprowadził dwóch doskonałych aktorów poprzez emocjonalne meandry, uzyskując tekst tak świeży, prawdziwy i aktualny, jak tylko to możliwe.

I to wszystko, drodzy Państwo, udało mu się tak solidnie na scenie wypracować, że język sceny był o wiele silniejszy od mojej kompletnej nieznajomości gruzińskiego – języka, dla mnie totalnie niezrozumiałego – i zrozumiałem w tym dramacie wszystko, łącznie z jego uniwersalnym ludzkim przesłaniem, które głęboko zapada w pamięć.

Chylę czoła dla pańskiej pracy, panie Darku i obym miał przyjemność częściej oglądać tak dobre przedstawienia, które nie są dramatem dramatów Mrożka, lecz prawdziwymi jego dramatami.

Amen

 

Dariusz Jezierski
https://www.facebook.com/dariusz.jezierski?fref=ts

 

Emigranci (dramat)

Emigrancidramat Sławomira Mrożka z 1974 roku.

Tytułowymi emigrantami i zarazem jedynymi osobami dramatuAA i XX. Zamieszkują wspólnie suterenę w bliżej nieokreślonym kraju Europy Zachodniej. Wyalienowanyintelektualista AA wybrał emigrację z powodów politycznych, z kolei XX, robotnik, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani na własne towarzystwo, żyją wśród ciągłych utarczek i konfliktów, pogłębiających obustronne antagonizmy. Sfrustrowany AA z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy, jego zdaniem obdarzonego niewolniczą mentalnością. XX zajęty gromadzeniem pieniędzy, stara się jak najbardziej wykorzystać AA materialnie. W finale bariery zostają przełamane.

Utwór Emigranci jest uważany za jeden z najważniejszych polskich dramatów powstałych po wojnie. Dotyka istotnego problemu w powojennej Polsce – rozdźwięku między inteligencją i robotnikami.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Emigranci_(dramat)

______________________________________________________________________________
#Mrożek