Dosyć histerii aktorskiej

“Dosyć histerii aktorskiej” nazwałem ciekawy wpis Patrycji Babickiej na Facebooku, który moim zdaniem znakomicie w kilku zwięzłych słowach określa chorobę, na którą choruje polski teatr współczesny.

histerii aktorskiejPrzodują w tym sposobie realizacji członkowie tak zwanej “spółdzielni teatralnej” dziarsko wspierani przez wiadomych lobbystów i recenzentów, którzy brak profesjonalizmu uczynili cnotą, a hucpą i bełkotem intelektualnym zastąpili wypowiedzi twórcze.

Tak samo, jak pani Patrycja należę do grona osób, którzy po dziurki w nosie mają jednej jedynej estetyki twórczej, która tak naprawdę w twórczością ma tyle wspólnego co bazgroły tresowanego słonia w zoo.

Dosyć mam histerii aktorskiej, jako jedynego środka wyrazu, który bierze się z kompletnego braku warsztatu reżyserskiego, który potrafiłby poprowadzić aktora przez świat niuansów i półcieni.

Dosyć mam całej tej hucpy i amatorszczyzny, promowanej przez półidiotów, jako wybitną sztukę i cieszę się niezmiernie, że takich jak ja, jest coraz więcej, albowiem kiedy zaczyna się mówić o tym, że król jest nagi zazwyczaj oznacza to początek końca dynastii.

Oby to się i tym razem sprawdziło.

Amen

Patrycja Babicka 

2015-04-11 · Edytowany ·

Byłam na “Sprawie Gorgonowej” i… Marzy mi się Beckett na scenie w najbardziej prostolinijnym wydaniu. Dość mam histerii aktorskiej opartej na jednej tonacji (jakaś moda nastała na przeżywanie przez wydzieranie), żucia ziemi, wyrywania włosów i wielogłosowości multimedialnej bez uzasadnienia, uwspółcześniania wszystkiego na siłę (zwykle – zabiegami wprowadzania wulgaryzmów i nieskrępowanego epatowania dupą).

Nie czepiam się wszystkiego, aktorzy w Starym są spoko, ale powtarzalność tej samej estetyki niezależnie od tego, co akurat jest wystawiane, zwyczajnie nudzi, męczy i ostatecznie żenuje…..
https://www.facebook.com/patrycja.babicka?fref=nf

Synonimy do słowa amatorszczyzna:

amatorskość, amatorstwo, analfabetyzm, antytalent, bełkotliwość, brak fachowości, brakoróbstwo, bylejakość,chaotyczność, debiutanckość, debiutanctwo, dyletanctwo, dyletantyzm, fuszerka, fuszerstwo, grafomania,grafomaństwo, ignorancja, improwizacja, inkompetencja, łatanina, mętność, nawalanka, nieczytelność,niedoświadczenie, niedouczenie, niefachowość, niejasność, niekompetencja, niekompetentność,niekomunikatywność, nieprzystępność, nieskładność, niespójność, nieudolność, nieumiejętność, niewprawność,niezawodowstwo, niezborność, niezdarność, niezgrabność, nieznajomość rzeczy, niezrozumiałość,nowicjuszostwo, partactwo, partanina, partyzantka, półśrodek, prowizorka, samowola, tandetność, utarczka,zawiłość,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/amatorszczyzna

____________________________________________________________________________
#teatr