Dopada mnie smuga cienia

Dopada mnie smuga cienia – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Dopada mnie smuga cienia – to dalszy ciąg rozwijającego się na naszych oczach romansu między Jesienną i Pawłem, który nagle sobie zdaje sprawę ze swojej samotności i jałowości swojego dotychczasowego życia. Jaki to wszystko, co osiągnął w życiu ma sens?

Dopada mnie smuga cienia

Dopada mnie smuga cienia

Do tej pory, kiedy był zdrowy, nie zdawał sobie sprawy, że można być tak przeraźliwie samotnym. Co się liczy naprawdę?

„Dopada mnie smuga cienia?” – do tej pory sądził, że to tylko fikcja literacka.

Przeszedł do swojej pracowni i usiadł przy komputerze.

 Ile projektów może jeszcze wymyślić?  Czy ktoś z jego zleceniodawców wyczuł w nich jego charakter, tęsknotę, przygnębienie? Przez manierę artysty przebija jego osobowość. Czy on ma jakąś osobowość? A może jest tylko rzemieślnikiem, któremu się udało, powiodło, ma nazwisko w branży i ludzie kupują jego projekty ze snobizmu, żeby przed podobnymi sobie snobami móc się pochwalić:

„ Mam jego meble i dwa świeczniki. Teraz projektuje dla mnie wieszak. Trochę to kosztowało, ale ten znak mówi sam za siebie.”

 A co mówi ten znak? To wie tylko on sam.

Pustka, beznadzieja. Pierwszy raz w życiu zaczął się bać, że nic nowego już nie stworzy. Czy kiedyś najbliżsi, a teraz najdalsi są mu jeszcze naprawdę bliscy?

A on? Kim jest dla nich? Co jest ważne? Co się liczy? Czego się dorobił? Dwa mieszkania, trzy samochody, drogie przedmioty wokół niego, wciąż jest popyt na jego projekty, ale nie czuje spełnienia, sytości, komfortu.

Może dopadł go kryzys wieku średniego? Jakkolwiek określić ten stan, był on bardzo bolesny.

Czuł, że nie tylko nogę ma w gipsie, ale cały jest wtłoczony w formę, która go uwiera, przeszkadza mu, nie pozwala spać ani myśleć o niczym innym.

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk


#TrenerDuszy