Dobrze żyć

Dobrze żyć – Życie może być piękną podróżą, szaloną przejażdżką i wielką przygodą. Czy można nauczyć się dobrego przeżywania swojego własnego życia?

W zasadzie nie lubię takich artykułów, które w kilku punktach mają nas nauczyć, jak dobrze żyć. Bo tak naprawdę to długi i głęboki proces terapeutyczny, który polega na ciągłej rozmowie z samym sobą, a najlepiej także, raz w tygodniu z dobrym terapeutą.

 

Ale wiadomo: Czasy są ciężkie, a terapeuci drodzy, więc taki powierzchowny samouczek może być dobrą wskazówką na polepszenia swojego życia. Najważniejsze jednak jest, żeby ciągle ze sobą samym rozmawiać i wyciągać wnioski. A o czym rozmawiać i jakie wnioski wyciągać, w tym, ten mini podręcznik może pomóc.

 

Cały tekst pod obrazkiem.

 

 

 

dobrze żyć

 

 

 

 

Dobrze żyć

8 wyborów, których musi dokonać każdy, kto chce dobrze żyć

Życie może być piękną podróżą, szaloną przejażdżką i wielką przygodą. Ale może być również prawdziwym koszmarem, ciągłą walka i twardym nauczycielem. Wszystko zależy od Ciebie. W każdej chwili wybierasz, po której stronie stanąć. Twoje wybory mają wpływ na twój umysł, ciało i duszę, twoją teraźniejszość i twoją przyszłość, osobę, którą się staniesz, a także na ludzi obecnych w twoim życiu. Oto niektóre z wyborów, których musisz dokonać, aby zobaczyć ten świat jako cudowne miejsce, pełne możliwości, życzliwości i miłości. Jak dobrze żyć?

 

Nauka dobrego życia może być trudna. Jednak, zaczynając od tych ośmiu kroków, możesz odwrócić swoją perspektywę i zacząć żyć coraz lepiej każdego dnia. Zacznij i jak najlepiej wykorzystaj to, co dało ci życie.

 

1. Przeszłość zostaw za sobą

Nie będziesz w stanie iść naprzód i cieszyć się tym, co przynosi życie, jeśli utkniesz we wspomnieniach z przeszłości i wciąż będziesz roztrząsać to, co wydarzyło się dawno temu. Uwolnij się od ciężaru przeszłości – puść ją wolno, zostaw tam, gdzie jej miejsce, czyli… w przeszłości.

 

Często tym, co nas trzyma jest np. śmierć kogoś bliskiego, popełniony w związku błąd, coś co powiedzieliśmy w złości lub zrobiliśmy i to była zła decyzja. Jednak każda z tych rzeczy może dać nam lekcję, jak iść do przodu. Teraz, kiedy już wiesz, czego nie robić, żyj dalej.

 

2. Nie bierz wszystkiego do siebie

Mamy tendencję do rozkładania na czynniki pierwsze każdego najmniejszego szczegółu naszego dnia. Uważamy, że życie jest niesprawiedliwe, gdy tylko dzieje się coś złego. Ciągle pytamy „dlaczego”, gdy ktoś nas opuszcza. Zawodzimy i poddajemy się. Ale większości z tych rzeczy nie należy brać osobiście. Ludzie odchodzą, kłócą się lub są złośliwi, ponieważ mają własne problemy, są niezrozumiani lub po prostu już cię nie potrzebują. To nie twoja wina.

 

Popełniasz błędy i zawodzisz, tak. A piękno tego polega na tym, że możesz spróbować ponownie, już bardziej doświadczony i pewny siebie. Tak rodzą się liderzy. Nikt nie odnosi sukcesu od razu. Możesz spotykać złych ludzi, znajdować się w niezręcznych sytuacjach lub stracić coś ważnego. Naucz się patrzeć na wyzwania z poczuciem humoru i lekkością w sercu.

 

3. Bierz mniej zamiast więcej

W dzisiejszym świecie łatwo jest przesadzić, kupić za dużo, za dużo zjeść, wydać za dużo albo za dużo pracować. Pozbądź się niektórych rzeczy zaśmiecających twój dom, mów mniej, więcej słuchaj, jedz mniej lub zdrowiej i prościej się ubieraj.

 

Wyeliminuj w swoim życiu ludzi, którzy tylko obciążają Cię negatywną energią, nie potrzebujesz ich. Skróć swoją listę rzeczy do zrobienia, skupiając się na najważniejszych rzeczach i porzuć wszystko, co tylko niepotrzebnie zajmuje ci czas, nie dając nic w zamian.

 

Ograniczając obszary, które czujesz, że mogą zostać ograniczone, możesz stworzyć przestrzeń dla swojego hobby, pasji i ważnych osób w twoim życiu. Więcej nie przegapisz tego, co ważne.

 

4. Żeby dobrze żyć, doceń to, co masz

Wdzięczni ludzie żyją wspaniale. Każdego dnia są wdzięczni za to, co mają i są o wiele szczęśliwsi, ponieważ skupiają się na ludziach, których kochają, możliwościach, które są wszędzie wokół nich, rzeczach, które lubią robić, czasie, który mają, miejscu, w którym żyją i ludziach, którzy ich otaczają.

 

Bycie wdzięcznym nie oznacza ciągłego bycia szczęśliwym. Oznacza po prostu, że potrafisz rozpoznać, że po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. Oznacza to, że widzisz dobro tam, gdzie nie widzą go inni. Jeśli nie jesteś mistrzem wdzięczności, nie martw się! Są proste sposoby na rozpoczęcie pracy. Najłatwiej jest założyć dziennik wdzięczności. Zacznij od napisania każdego dnia tylko trzech rzeczy, za które byłeś wdzięczny. Mogą to być osoby, z którymi rozmawiałeś, pozytywne doświadczenie, które miałeś lub otrzymany prezent.

 

5. Przestań się martwić o przyszłość

Przez ciągłe myślenie o tym, co może się wydarzyć, tracisz chwilę obecną. Martwimy się o jutro, boimy się, że może się zdarzyć coś złego. Staramy się to przewidzieć, przygotowujemy się na wszystko i starannie planujemy. Pamiętajmy, że większość rzeczy w życiu po prostu się dzieje, a jedyne, co możemy zrobić, to cieszyć się tym w pełni i jak najlepiej.

 

Życie jest pełne niespodzianek i to dobrze. Oczekując najgorszego, komplikujesz je i utrudniasz. Więc odpuść sobie wszystkie te zmartwienia i potrzebę kontrolowania i przewidywania wszystkiego.

 

6. Uświadom sobie, że jesteś wystarczający
Tak naprawdę nie potrzebujesz nikogo, aby poczuć się dobrze i zacząć żyć, więc przestań żyć w oczekiwaniu. To tylko kolejna wymówka, która powstrzymuje cię od radzenia sobie samodzielnie. Może być w tobie pustka, ale inna osoba jej nie wypełni. Najpierw musisz naprawić swój związek z samą sobą, wszystko po to, aby zacząć kochać, doceniać i akceptować siebie.

 

Wiele osób pozwala, by brak romantycznego związku powstrzymywał je od robienia różnych rzeczy, od wychodzenia z przyjaciółmi po wielkie wakacje, które planowali. A przecież wiele z tych rzeczy można zrobić w pojedynkę. Buduj swoją samoocenę i odwagę oraz zaakceptuj, że samotność i bycie sobą to wspaniały dar.

 

7. Bądź otwarty na nowe możliwości

Możesz naprawdę żyć życiem pełnym wrażeń, jeśli raz na jakiś czas zdecydujesz się wyjść poza swoją strefę komfortu. Podejmuj ryzyko, próbuj nowych rzeczy, rób to, czego się boisz i stawiaj sobie tyle wyzwań, ile tylko możesz. W ten sposób wzrastasz i czujesz się wolny i pełen życia.

 

Na początek spróbuj powiedzieć „tak” raz w tygodniu jeden nowej rzeczy. Jeśli twój przyjaciel zaprosi cię do wypróbowania tej nowej restauracji w centrum, powiedz tak. Jeśli twoja siostra chce iść do baru karaoke, idź tam i śpiewaj. Jeśli dostaniesz kupon na darmowe zajęcia taneczne, śmiało daj sobie szansę spróbować. Co masz do stracenia?

 

8. Żeby dobrze żyć, bądź życzliwy

Bądź miły dla każdego, kogo spotkasz. Bez względu na to, jak cię traktuje, zawsze możesz być uprzejmy, uśmiechać się i oferować pomoc. To prawda, że czasem przyczyniamy się do czyjegoś złego nastroju albo ktoś psuje go nam, ale w większości przypadków ta osoba już miała zły dzień. Bardziej niż czegokolwiek potrzebuje miłego słowa lub uśmiechu, a ty możesz jej to łatwo podarować.

 

Gdy zaczniesz oferować ludziom życzliwość, zdziwisz się, jak szybko wróci ona do ciebie. Nie tylko poprawisz czyjś dzień, ale i sama poczujesz się lepiej.

Postaw sobie za cel mówienie komuś jednej miłej rzeczy każdego dnia. Może to być wysłanie miłego SMS-a do mamy, komplementowanie stroju przyjaciela lub opowiedzenie dowcipu kasjerowi, aby go rozśmieszyć.

 

https://ohme.pl/psychologia/8-wyborow-ktorych-musi-dokonac-kazdy-kto-chce/


#psychologia