Do czego służy pompon

Do czego służy pompon – czy zastanawialiście się kiedyś do czego służą ozdobne pompony na czapkach? Ja znam odpowiedź na to pytanie!

Większość z nas nigdy nawet nie zastanawiała się do czego służy pompon na czapce. Oprócz tego naukowego tłumaczenia po niżej, ja znam jeszcze jedno, bardzo nienaukowe, ale za to niemniej prawdziwe:
Pompon służy do tego żeby można ludzie, których mam w głębokim poważaniu mogli mnie weń pocałować!

 

 

 

Do czego służy pompon

 

 

 

 

Do czego służy pompon ulokowany na szczycie czapki? Wiedzieliście?

Chyba każdy kiedyś nosił lub nadal nosi czapkę z pomponem. Niektórym się on podoba, a inni go nie znoszą. Część osób nawet nie uświadamia sobie tego, do służy pompon znajdujący się na jej czubku.

 

Czapka z pomponem to przedmiot, z którego wiele ludzi korzysta nieomalże każdego dnia, szczególnie w porze zimowej. Okazuje się, że czapka z tym akcesorium wygląda nie tylko ciekawiej i gustowniej, lecz także odgrywa dodatkową rolę. Mało kto słyszał o tym niekonwencjonalnym, aczkolwiek bardzo pożytecznym rozwiązaniu.

 

Do czego służy pompon ulokowany na szczycie czapki?

Od czasu do czasu, kiedy używamy czegoś prawie codziennie, w zasadzie nie skupiamy myśli nad specjalnymi funkcjami, które owa rzecz posiada. Okazuje się, że dzieje czapki z kuleczką sięgają aż XVIII wieku.

 

Powstało wiele teorii, odnoszących się do tego, dlaczego na czapce znajduje się charakterystyczny bąbelek. Według jednej z hipotez, kryje się za tym niezwykle ważny zamysł. Chodzi o profesjonalną grupę ludzi, czyli marynarzy.

 

 Bez wątpienia większość osób z góry ustaliło, że pompon to jedynie ozdoba czapki. To mylne przekonanie. Czapki tego typu noszono już w XVIII wieku, a puszysty pompon pełnił wtedy funkcję ochronną.

 

Nakrycia głowy z bąbelkiem w tamtym okresie były ustawiczną częścią garderoby marynarzy francuskich. Zadaniem małej, miękkiej kulki była ochrona głowy marynarza przed potencjalnym uderzeniem w sufit w czasie sprawowania służby na najniższym pokładzie kajuty. Dzięki pomponowi, obijanie głowy o skromnie zawieszone sufity sprawiało mniej bólu jak w przypadku typowej czapki albo jej zupełnego braku.

 

https://shareinfo.pl/do-czego-sluzy


#Pompon