Długotrwały deszcz, Wojciecha Hübnera

Długotrwały deszcz, Wojciecha Hübnera – to następny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od dłuższego czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

Wojtek z niesłychaną sensualnością i niezwykłą delikatnością, potrafi nazwać rzeczy, które często są nie do nazwania. Tym razem dowiemy się o czym jest “Długotrwały deszcz”.

Długotrwały deszcz

DŁUGOTRWAŁY DESZCZ

Wszystkie smuteczki co między nami,
w chmury zebrały się w górze.
Biją w dach domu deszczu kroplami,
a deszcz trwa coraz dłużej.
Plum, kropla gniewu, plum, kropla żalu.
Patrz, na suficie już plama.
Dach nam przecieka chyba pomału,
deszcz nam do środka napada. 
Najpierw kropelką, potem wiadrami,
z podłogi zrobi ocean.
Będziemy na nim rozbitkami,
albo wyspami dwiema .
Potem napiszą o nas w gazecie,
w rubryce „Z ostatniej chwili”,
że się wariaci w naszym powiecie,
we własnych smutkach potopili.

Wojciech Hübner


Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie  
wolontariatu AktywniPlus.
https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

Deszcz

Deszcz – opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm, opad taki nazywa się mżawką. Opad niesięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.

Duże krople wody (powyżej 8 mm) spadając ulegają rozpadowi. Deszcz może powstawać też z lodowych chmur wysokich, gdy opadające i ogrzane w pobliżu powierzchni Ziemi kryształy przekształcają się w krople wody, które mogą być wtedy duże lub małe w zależności od wilgotności względnej powietrza.

Intensywność deszczu klasyfikuje się jako: „lekki opad”, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, „umiarkowany opad” – pomiędzy 0,25 a 0,75 cm wody na godzinę, „silny opad” – powyżej 0,75 cm wody na godzinę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz


#WojciechHubner