Divadlo! czyli teatr żyje

Divadlo! czyli teatr żyje – Dlaczego czescy aktorzy teatralni mają w zwyczaju krzyczeć “divadlo”! (teatr), kiedy wchodzą do teatru przed premierą.

Strasznie mi się podoba czeski zwyczaj teatralny, który polega na tym, że aktorzy wchodząc do teatru przed premierą albo próbą głośno krzyczą “divadlo”!

 

Divadlo! czyli teatr żyje

 

Divadlo! czyli teatr żyje

Jest w tym okrzyku mnóstwo pozytywnej energii i miłości do teatru, ale funkcjonuje on też, jako swoistego rodzaju okrzyk bojowy. Tak, jak np. japońskie “banzai”.

Tym jednym słowem wyraża się w moim rozumieniu bezgraniczną miłość do teatru, gotowość do poświęceń i ciężkiej (często słabo opłacanej) pracy, ale także koi się nim premierową tremę i wyraża przynależność do wspólnoty, jaką jest dany zespół próbujący jakąś sztukę, a szerzej zespół teatru i brać teatralna w ogóle.

Przyznam bez ogródek, że sam przejąłem ten zwyczaj i sam krzyczę “divadlo”, kiedy nadchodzi czas premiery, a daje to mi jakiegoś niesamowitego kopa, który w jakiś przedziwny sposób emocjonalnie zapewnia, że premiera się powiedzie, a nawet, gdybyśmy mieli polec to robimy to wspólnie dając z siebie absolutne maksimum, albo nawet więcej.

Próbowałem też krzyczeć “teatr” w polskim teatrze, ale nie sprawdza się to niestety prawie w ogóle, po pierwsze nie ma u nas takiego zwyczaju i ludzie patrzą na ciebie, jak na oszołoma. To mi akurat nie wadzi, ale ponieważ nie ma tej tradycji, to okrzyk traci swój kontekst i nie ma należytej siły i energii. O wiele lepiej sprawdza mi się krzyczeć “divadlo” także w polskich teatrach i mimo, że zespół patrzy na mnie, jak na kuriozum, to energia płynąca z korzeni tego rytuału wtedy znowu ma swoją moc i daje mi niesamowicie pozytywną energię, która udziela się wszystkim wokoło.

Dlatego namawiam całą naszą teatralną brać do przejęcia tego sposobu rozumowania, a być może bojowy okrzyk “divadlo” przemieni się z czasem w okrzyk “teatr”.

Oby tak się stało, bo teatr żyje i ma niesamowitą moc.

Amen.

 

Szarża Banzai

Szarża banzai (jap. 萬歳突撃 banzai totsugeki, również atak banzai) – nazwa nadana przez aliantów frontalnym atakom żołnierzy Cesarskiej Armii Japońskiej samobójczo szarżujących na przeciwnika podczas II wojny światowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szar%C5%BCa_Banzai


#teatr