Depresji różne maski

W depresji często występują dolegliwości fizyczne. Czasem zdarza się tak, że objawy fizyczne dominują i depresja objawia się przede wszystkim jako choroba ciała.


Depresji różne maski

Depresji różne maski

….O depresji psychiatrzy już od dawna mówią, że jest chorobą całego organizmu, a nie tylko zaburzeniem psychicznym. I są na to kolejne dowody…..

….Pewnie to zatem nie przypadek, że w depresji tak często występują dolegliwości fizyczne. – W około 30–40 proc. przypadków tej chorobie towarzyszą elementy somatyzacji o różnym stopniu nasilenia – mówi dr Cichocki. Najczęściej to zaburzenia snu, apetytu oraz libido, spowolnienie ruchowe, utrata energii, siły, poczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, kończyn i bóle zamostkowe. Rzadziej problemy skórne, świąd. Zdarzają się też zupełnie nieoczekiwane objawy. – Miałem pacjentkę, która wchodząc w depresję, traciła koordynację ruchową – mówi dr Murawiec. – Wszystko tłukła, rzeczy leciały jej z rąk. Wymagała oczywiście konsultacji neurologicznej, ale nic jej nie dolegało poza depresją…..

….Szacuje się, że spośród wszystkich pacjentów, którzy zgłaszają się z różnych przyczyn do lekarzy różnych specjalności, ok. 10 proc. tak naprawdę cierpi z powodu zaburzeń nastroju, w obrazie których dominują objawy somatyczne. I nie zawsze lekarz jest w stanie rozpoznać prawdziwą przyczynę. A nawet jeżeli zaczyna podejrzewać, to musi jeszcze przekonać pacjenta, żeby poszedł na konsultację psychiatryczną. – Taka sugestia najczęściej spotyka się z kategoryczną odmową – mówi prof. Jarema. – Chory jest oburzony, uważa, że doktor nie traktuje go poważnie, tylko jak symulanta, który wymyśla sobie chorobę, a sam jest niedouczony i nie umie postawić diagnozy. Cóż, koronnym dowodem na to, że chorowała dusza, jest ustąpienie dolegliwości somatycznych po zastosowaniu leków antydepresyjnych. Najczęściej mijają naprawdę szybko…..

cały artykuł:
www.polityka.pl/jamyoni/1659958,1,depresja–choroba-calego-organizmu.read


#depresja