Demokracja – modyfikacja

Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem poniższy artykuł na e-teatrze. I wszystko fajnie, tylko ja się pytam: na czym w tym wypadku polega demokracja?

 

demokracja if-you-dont-come-to-democracyO co mi chodzi?

Otóż nie dawniej niż dwa miesiące temu podniósł się nieziemski wrzask spółdzielni teatralnej, że pogwałcona została demokracja, kiedy pan Marszałek Całbecki, całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem unieważnił konkurs na dyrektora w Teatrze Horzycy w Toruniu, 

Powtarzam! Całkowicie w zgodzie z obowiązującym prawem.

Został on odsądzony od czci i wiary, a sama pani Minister Kultury pletła coś o godzenie w podwaliny demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Tym razem Pan Nowicki zgodnie z obowiązującym statutem, czyli też zgodnie z prawem dobrał sobie bez konkursu dyrektora artystycznego, jednego z fordanserów rzeczonej spółdzielni i co?

Czy słyszymy jakieś wycie o tym, że naruszona została demokracja?

Czy nawiązują się jakieś akcje pod tytułem “teatr nie jest produktem”, albo “teatr jest nasz” etc?

Czy pani minister wkracza jako wysłanniczka społeczeństwa obywatelskiego?

Nie, niet, nein, no, nic, nada, niente, nothing….

Mnie w tej całej historii w ogóle nie interesuje, kto będzie dyrektorem w Toruniu, czy w Łodzi, zwracam tylko nieśmiało uwagę na to, że kiedy “nasz” kandydat i “nasza opcja” nie przechodzi to wszystko jest B, pogwałcona jest demokracja, społeczeństwo obywatelskie i Bóg jeden raczy wiedzieć, co jeszcze, a kiedy “nasz” kandydat przechodzi, to wszystko jest super, zgodnie z prawem i cacy.

Czy to nie jest taka demokracja z małą modyfikacją?

Tylko tyle chciałem powiedzieć w temacie, a resztę wniosków musicie wyciągnąć sami.

Amen

 

Łódź. Sebastian Majewski wicedyrektorem Teatru Jaracza

Wczoraj Zarząd Województwa Łódzkiego pozytywnie zaakceptował kandydaturę Sebastiana Majewskiego na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru Jaracza.

Sebastian Majewski, reżyser, dramaturg i dramatopisarz, do końca sezonu pozostaje wicedyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie, którym kieruje Jan Klata. Wcześniej, z sukcesem, dyrektorował w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od 1 września zastąpi Waldemara Zawodzińskiego, który złożył rezygnację w lutym. Dyrektorem naczelnym Teatru Jaracza pozostaje Wojciech Nowicki.

Kandydaturę Majewskiego zaakceptowała w głosowaniu większość aktorów Jaracza.